W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Europejska - PO, PSL, SLD, .Nowoczesna i Zieloni zajęła 2. miejsce, zdobywając - według nieoficjalnych wyników - 39,1 proc. głosów. Gdyby te wyniki potwierdziły się w oficjalnych podsumowaniach, Koalicja Europejska zdobywa 22 mandaty w Parlamencie Europejskim.

Komentując te wyniki Grzegorz Schetyna, lider PO, powiedział, że KE zrobiła razem wielki krok - zbudowała Koalicję Europejską i to jest wielki wspólny sukces.

Schetyna podziękował Polakom 7 milionom Polaków za oddane głosy i wszystkim, którzy udzielali KE wsparcia.

- Krzyczeli przez wiele miesięcy: zjednoczona opozycja - i udało się - mówił lider PO.

Podziękował koalicjantom, wolontariuszom, tym wszystkim, którzy zgodzili się, że koalicja jest dla Polski niezbędna,

- Jesteśmy o wciągniecie ręki, na ostateczne wyniki poczekajmy, bo przyszłość należy do nas - mówił Schetyna. - To jest początek drogi. Musimy być razem, wtedy w październiku wygramy, to jest nasz cel.

- Jakkolwiek by nie było uważam, że jesteśmy rzeczywiście o krok - mówił kilkadziesiąt minut później w TVN24 Schetyna. - Powiedzieliśmy, że najważniejsze jest zbudować koalicję, w większym wymiarze niż w wyborach samorządowych i nam udało się to zrobić. Zjednoczyliśmy opozycję - dodał.

Schetyna zapowiedział też starania o dalsze integrowanie opozycji i dołączanie do Koalicji Europejskiej kolejnych partii, "przekonywanie że zjednoczona opozycja może więcej". Lider PO stwierdził również, że zaproszenie Wiosny Roberta Biedronia do Koalicji "jest otwarte". - Razem ugrupowania Koalicji (Europejskiej) i Wiosny dają przewagę nad PiS-em. To daje nam wszystkim do myślenia - dodał.

- Cieszyć się będę w październiku, kiedy wygramy z PiS-em. Ja jestem optymistą - podsumował Schetyna.