Merkel wystąpiła na konferencji prasowej wraz z ministrem zdrowia Jensem Spahnem.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, aby nie przeciążyć systemu ochrony zdrowia w Niemczech.

Merkel zwróciła uwagę, że każde państwo w Europie zostało dotknięte wirusem.

Kanclerz Niemiec stwierdziła jednocześnie, że Niemcy będą radzić sobie z kryzysem w sposób zdecentralizowany.

- Jesteśmy w sytuacji, w której wielu rzeczy nie wiemy a to, czego nie wiemy, musimy traktować poważnie - mówiła. Dodała, że najważniejsza jest ochrona najbardziej zagrożonych wirusem osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.