Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 2171 osób - to mniej niż w poniedziałek (o 97) i niż przed tygodniem (o 319).

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 2,2 tys., w ciągu doby - o 605 i wynosi 78864. Nadzorem epidemiologicznym objęto 19139 osób, co oznacza dobowy spadek o 448 i tygodniowy wzrost o 308.

Od poniedziałku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 744, w ciągu tygodnia - o ponad 2,1 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 10020 zakażonych.

Według danych z 26 maja, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 801 tys. próbek pobranych od ponad 733 tys. osób. Dane z 25 maja mówią, że najwięcej testów (210 tys.) przeprowadzono w województwie mazowieckim, najmniej (6287) - w woj. opolskim. W woj. śląskim, w którym w ostatnim czasie notowany jest największy wzrost liczby zakażeń przeprowadzono w sumie 69 tys. testów. W woj. lubuskim, w którym liczba potwierdzonych przypadków jest najmniejsza w Polsce przebadano 10,4 tys. próbek.

W pierwszym wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 236 nowych przypadkach i śmierci sześciu osób zakażonych. W popołudniowym podano, że testy potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 209 osób. Nowe przypadki dotyczą 9 województw: śląskiego (87), mazowieckiego (76), łódzkiego (22), dolnośląskiego (6), wielkopolskiego (5), podlaskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubuskiego (3) i pomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort. Zgony odnotowano w miejscowościach: Bolesławiec, Kędzierzyn-Koźle, Kozienice, Nysa, Poznań, Racibórz, Radom, Wałbrzych, Warszawa i Wrocław. Najmłodsza ze zmarłych osób miała 60 lat, najstarsza - 94. "Większość osób miała choroby współistniejące" - przekazało ministerstwo.

W poniedziałek liczba zakażonych wzrosła w Polsce o 341, zaś liczba ofiar o 11, wtorkowe dane mówią o 445 nowych przypadkach i 17 zgonach.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 22 074 osób, liczba ofiar COVID-19 wynosi 1024.

Made with Flourish

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.