Po tzw. „nominacji” Putina dziennikarze chcieli zrozumieć mechanizm składania wniosków i sprawdzić, jak może dokonać tego zwykły obywatel. Prezydenta Rosji do tego wyróżnienia zgłosiła grupa rodaków, z pisarzem Siergiejem Komkowem, który poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej. Zgłoszenie zostało wysłane do Oslo 10 września. Uzasadnienie nominacji nie zostało podane do wiadomości publicznej.

Dziennikarze „Komsomolca” dokonali zgłoszenia Udgorodskiej, mieszkającej we wsi w rejonie czuchłomskim, należącym do obwodu kostromskiego, w kilka minut, przez stronę internetową Komitetu Noblowskiego. Inicjatorzy musieli jedynie uzasadnić swój wybór w języku angielskim, przy użyciu 2000 znaków. „Krótko mówiąc, młoda kobieta Marina Udgorodska wygrała wybory samorządowe w Rosji, udowadniając światu, że to robotnik ma prawo i obowiązek sprawować władzę publiczną (...) A teraz możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: Marina Udgorodska jest nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla” - napisali dziennikarze.

Nie każdy zwykły obywatel może dokonać zgłoszenia. Mogą to robić np. parlamentarzyści, głowy państw, członkowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze oraz członkowie innych międzynarodowych organizacji. „Ale jest też dość szeroka kategoria innych osób, które mają prawo zgłaszać kandydatów: to profesorowie uniwersytetów, profesorowie honorowi i profesorowie nadzwyczajni historii, nauk społecznych, prawa, filozofii, teologii i religii, rektorzy i dyrektorzy uczelni, dyrektorzy instytutów zajmujących się problematyką pokoju oraz instytutów polityki zagranicznej” - pisze w swoim tekście redaktor Dmitrij Popow. Podkreśla, że Siergiej Komkow, który zgłosił Putina, jest między innymi wiceprzewodniczącym organizacji o nazwie „Międzynarodowa Akademia Duchowej Jedności Narodów Świata”.

„Zdecydowałem się wybrać tę kategorię. Prowadziłem wykłady na Wydziale Dziennikarstwa Międzynarodowego Uniwersytetu Moskiewskiego, miałem nawet dyplom nauczyciela” - tłumaczy Popow. „Następnie konieczne było podanie danych osobowych i wysłanie formularza poprzez witrynę, klikając przycisk na dole strony. Odpowiedź nadeszła natychmiast: Gratulacje! Otrzymałeś dostęp do elektronicznego formularza nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla. Dostęp jest zapewniany pod warunkiem, że wszystkie podane dane osobowe są poprawne i należysz do grupy uprawnionej do nominowania” - opowiada dziennikarz.

W swoim artykule „Moskowskij Komsomolec” wyjaśnia następnie, że droga od zgłoszenia kandydatury do Nagrody Nobla jest w istocie daleka. Przez Polskę dyskusja na ten temat przetoczyła się rok temu, gdy autor programu motoryzacyjnego Rafał Collins „z pomocą posła Andrzeja Kobylarza” zgłosił do tego wyróżnienia Jerzego Owsiaka.

Z setek lub tysięcy zgłoszeń członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego wybierają tzw. krótką listę. Zostaje ona szczegółowo omówiona z doradcami i ekspertami, a laureat wybierany jest w październiku. Ceremonia wręczenia nagrody tradycyjnie odbywa się w grudniu w Oslo. Co istotne, zgłoszeń można dokonywać od września do końca stycznia, czyli nominowany przez Komkowa Putin będzie mógł dostać nagrodę nie teraz, a dopiero w przyszłym roku. I Udgorodska też.

Sprzątaczka z budynku administracji w wiejskiej osadzie Powalichinskogo wygrała wybory z urzędującym wójtem, choć została zgłoszona tylko po to, by dla tego drugiego stworzyć pozory konkurencji. Głosowały na nią 84 osoby, na jej rywala - 46. Niespodziewane zwycięstwo Udgorodska przyjęła z zadowoleniem, podkreślając, że „będzie więcej możliwości dla mieszkańców”. Już zapowiedziała uporządkowanie mocno zarośniętej miejscowej rzeki, budowę placu zabaw dla dzieci i remont drogi.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ