Pod koniec poprzedniego tygodnia Marek Świerczyński publicysta Polityki Insight poprosił resort obrony narodowej o podanie liczny zarażonych koronawirusem żołnierzy Wojska Polskiego. Jak nam powiedział, dysponował nieoficjalnymi danymi na ten temat, w dobie fake newsów chciał je oficjalnie zweryfikować. Nie otrzymał jednak odpowiedzi.

W weekend zaapelował zatem do mediów o wspólne zadanie pytania MON. Gdy do resortu obrony narodowej trafiły pytania od różnych redakcji w sobotę Centrum Operacyjna ministerstwa obrony poinformowało wreszcie u ilu żołnierzy test wskazał na zarażenie tą chorobą.

Z odpowiedzi na pytania wysłane do CO MON, którą otrzymała m.in. Rzeczpospolita wynikało, że w sobotę u czternastu żołnierzy Wojska Polskiego i trzech pracowników cywilnych resortu obrony testy wykazały, że są chorzy na COVID-19. Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej dodało, że kwarantanną w całym kraju objętych było wtedy ponad 900 osób, włączając 357 podchorążych WAT.

"We wszystkich jednostkach Wojska Polskiego zostały wprowadzone restrykcyjne środki przeciwepidemiczne oraz warunki bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego WP" - informuje MON.

Informację taką opublikowała m.in. Rzeczpospolita oraz TVN24.

Dzisiaj zadaliśmy niemal identyczne pytanie, ale resort obrony nie wiadomo czym się kierując, odmówił odpowiedzi na tak zadane pytanie. Nie podał też podstawy prawnej wprowadzonych restrykcji w informowaniu na ten temat dziennikarzy.

Oto pełna odpowiedź MON, którą otrzymaliśmy. „Staramy się maksymalnie szeroko informować zarówno o zaangażowaniu MON i Wojska Polskiego w działania na rzecz powstrzymania rozpowszechniania się koronawirusa, jak też o przypadkach zarażonych żołnierzy. Nie mamy nic do ukrycia i udostępniamy dziennikarzom dane na ten temat (upubliczniliśmy je choćby w sobotę). Jednak nie widzimy zasadności tworzenia codziennej kroniki. Nikt nie tworzy osobnych statystyk dotyczących np. chorych kierowców, sprzedawców, policjantów czy informatyków. W kwestii koronawirusa armie i resorty obrony naszych europejskich sojuszników stosują bardzo różne strategie informacyjne. Najczęściej nie publikują one codziennych – odrębnych statystyk dotyczących chorych żołnierzy (tak jest m.in. w Austrii, Hiszpanii czy Włoszech w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii). Liczba żołnierzy Wojska Polskiego zarażonych koronawirusem oraz objętych kwarantanną (a informacje o wszelkich chorobach traktowane są przez RODO jako dane wrażliwe) jest bardzo nikła i ma zerowy wpływ na funkcjonowanie i gotowość Sił Zbrojnych RP".

Przypomnijmy, że jedną z pierwszych osób zarażonych COVID-19 jest gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, choroba ta została stwierdzona też m.in. u żołnierza WOT ze Śremu. Z powodu podejrzenia koronawirusa u jednej z pań podchorążych kwarantanną został objęty jeden z akademików Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM