W Cox’s Bazaar, gdzie znajduje się największy obóz dla uchodźców na świecie, zanotowano dwa przypadki koronawirusa. W związku z tym, że na niewielkiej przestrzeni w placówce żyją tysiące Birmańczyków, zachowanie dystansu jest niemal niemożliwe.

Organizacje pozarządowe kilka tygodni temu zwiększyły pomoc dla uchodźców, aby uchronić ich przed koronawirusem. Do Birmańczyków trafia obecnie między innymi dużo więcej środków czystości i wody, niż zazwyczaj. 

Obecność koronawirusa wykryto u jednego z uchodźców oraz u mężczyzny, który mieszka w okolicy obozu. Bliscy zakażonych zostali poddani kwarantannie, a osoby, które miały z nimi kontakt są poddawane badaniom.

W obozie dla uchodźców w Cox’s Bazaar żyją tysięce muzułmańskich Rohindżów. Trzy lata temu uciekli oni przed prześladowaniami w Birmie.

W Bangladeszu zanotowano dotychczas prawie 19 tysięcy przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarły w tym kraju 283 osoby. Od końca marca obowiązuje tam zakaz wychodzenia z domów. Zamknięto także między innymi obozów dla uchodźców.