W Australii znaleziono największego samca najbardziej jadowitego pająka świata

Zabójczy atraks został znaleziony na środkowym wybrzeżu. Dostał imię Herkules i trafił do Australijskiego Parku Gadów, gdzie jego jad będzie ratował życie ludzi ukąszonych przez jego kuzynów.

Publikacja: 04.01.2024 22:12

Atraks, ptasznik australijski

Atraks, ptasznik australijski

Foto: Stock Adobe

Atraks powszechnie nazywany jest ptasznikiem australijskim, choć do rodziny ptaszników nie należy,

Można je spotkać na ogół na obszarach zalesionych i w podmiejskich ogrodach,  szczególnie często w Sydney,  najbardziej zaludnionym mieście Australii, po nadmorskie miasto Newcastle na północy i Góry Błękitne na zachodzie

Ich długość zwykle waha się od jednego do pięciu centymetrów. Samice są zwykle większe, ale ich jad jest nawet pięciokrotnie słabszy niż samca. Nici sieci plecionej przez atraksy wykorzystywana  jako celownik w instrumentach optycznych.

Atraks uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Jest też bardzo agresywny, a jego pazury jadowe są w stanie przebić ludzki paznokieć.

Uważa się, że do 1979 roku ukąszenie atraksa było przyczyną śmierci 14 z 26 ukąszonych przez pająki osób. Od chwili wynalezienia antidotum, więcej przypadków śmiertelnych po jego ukąszeniu nie zarejestrowano.

Rekordowy Herkules

Znaleziony ostatnio w jednym z parków niedaleko Sydney pająk, nazwany Herkulesem,  mierzy 8 centymetrów. Jest większy od poprzedniego rekordzisty, złapanego w 2018 roku Kolosa.

Herkules trafił do  Australijskiego Parku Gadów,  który znajduje się w Somersby na środkowym wybrzeżu. Weźmie tam udział w programie pozyskiwania antytoksyny  - bezpiecznie schwytane pająki są poddawane „dojeniu” w celu wydobycia jadu niezbędnego do wytworzenia ratującej życie szczepionki..

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777