W poniedziałek w związku z epidemią koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział przedłużenie ograniczenia praw obywatelskich i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej do 31 stycznia. Wszystkie wprowadzone przez władze restrykcje zostaną utrzymane, z jednym wyjątkiem - od 18 stycznia do nauczania tradycyjnego będą mogli wrócić uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.

Czy szkoły są na to przygotowane? - Gdybyśmy mieli wyłącznie bazować na tym, co zależy od nauczycieli i dyrektorów, to mogę z czystym sumieniem powiedzieć: tak, jesteśmy do tego przygotowani, bo mamy to przećwiczone przynajmniej od września ubiegłego roku, natomiast my oczekujemy przede wszystkim wsparcia w postaci masowych szczepień - powiedział pytany o tę kwestię w Polsat News prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Dodał, że masowe szczepienia nauczycieli powinny się rozpocząć "od zaraz, od dzisiaj".

- Każdy, kto ma ujemny wynik będący efektem badania i wie, że nie choruje na koronawirusa powinien mieć możliwość jak najszybszego zaszczepienia. Wtedy możemy powiedzieć śmiało, że jesteśmy zarówno my, jak i dzieci, bezpieczni - mówił Broniarz.

Czy środowiska nauczycielskie będą wnioskować o przywrócenie do nauczania tradycyjnego pozostałych uczniów lub przynajmniej maturzystów i uczniów klas 8? Prezes ZNP stwierdził, że aby egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów przebiegały "w sposób absolutnie bezpieczny dla uczniów i dla nauczycieli", to "musimy mieć pewność, że nauczyciele są zaszczepieni".

- Stąd też absolutnie nie rozumiemy sytuacji, gdzie będąc w pierwszej grupie mamy możliwość zapisania się dopiero na szczepienia w końcówce marca czy na początku kwietnia, co powoduje, że możemy być zaszczepieni w maju. A to może oznaczać ogromne problemy choćby dla tych, którzy będą w kwietniu kończyli rok szkolny, którzy będą przystępowali do matury - problemy zarówno po stronie możliwości zachorowania nauczycieli, jak i problemy z organizacją i przebiegiem samego egzaminu maturalnego, bo tego się online nie da zrobić - powiedział Broniarz.

- Apel do ministra edukacji, do ministra zdrowia, abyśmy my byli szczepieni w pierwszej kolejności. Nikogo nie przesuwamy w kolejce, ale chcemy, żeby zrozumiano naprawdę poważny problem, który może wynikać z faktu, że brak zaszczepionych nauczycieli może powodować perturbacje związane z migracją, z przenoszeniem koronawirusa - dodał prezes ZNP.