Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 13 879 osób.

Czytaj także: Sondaż: Jak Polacy oceniają łamanie obostrzeń przez przedsiębiorców?

Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów podłączonych do respiratorów w polskich szpitalach wynosi 1 406. Kwarantanną z uwagi na SARS-CoV-2 objęto 178,5 tys. osób. Od początku epidemii ozdrowiało ponad milion 250 tysięcy zakażonych.

W czwartkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 7 156 osób.

Czytaj także: W Polsce wykonano ponad milion szczepień

Nowe przypadki dotyczą wszystkich województw: mazowieckiego (1046), kujawsko-pomorskiego (718), wielkopolskiego (669), pomorskiego (659), śląskiego (557), dolnośląskiego (527), zachodniopomorskiego (420), warmińsko-mazurskiego (413), łódzkiego (391), lubelskiego (354), małopolskiego (290), podkarpackiego (270), lubuskiego (226), podlaskiego (209), opolskiego (153), świętokrzyskiego (114). 

"140 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną." - podał resort w komunikacie.

Czytaj także: Ile osób zmarło w Polsce w 2021 r.? Dane mówią o wzroście liczby zgonów

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że z powodu COVID-19 zmarło 78 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 311 osób. 

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.