Oprócz pary młodej i gości weselnych, w uroczystości brał udział muzyczny zespół oraz obsługa sali bankietowej. Teraz organizator będzie miał problemy.

– Jeszcze przed weselem policjanci byli u przyszłego pana młodego i ostrzegali go, by nie urządzał wesela. Jednak nie posłuchał - mówi insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Policjanci i pracownicy Sanepidu pojawili się w jednej z sal weselnych w Malanowie w sobotę przed godz. 19. Tam odbywało się przyjęcie weselne. – To mała miejscowość. Wiedzieliśmy, że wesele jest tam planowane – mówi insp. Borowiak.

Na miejscu wylegitymowano 81 osób, uczestników zdarzenia, członków zespołu muzycznego oraz obsługi. Interwencja zakończyła się po godz. 23. - Wszyscy byli bardzo spokojni i grzeczni – zapewnia policjant.

Dodaje, że obecny na miejscu inspektor Sanepidu wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności w sprawie przerwania wesela.

Funkcjonariusze wykonywali na miejscu czynności, by wszcząć postępowanie dotyczące sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej.

Za takie przestępstwo grozi nawet ośmioletnie więzienie. Takie zarzuty może usłyszeć organizator wesela. – Na razie nikt zarzutów nie usłyszał – mówi insp. Borowiak.

Z odpowiedzialnością muszą się liczyć także uczestnicy zgromadzenia. W związku z trwającą pandemią w kraju obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Na uczestników takich nielegalnych zgrmomadzeń Sanepid może nałożyć grzywny do 30 tys. zł. W niedzielę jak podało ministerstwo zdrowia  - zakażenie koronawirusem wykryto u 21 703 osób, a zmarło - 245.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ