Reklama

W trosce o dobra kultury

Nowe instytucje kultury na początek zadbają o dwa bezcenne zbiory znajdujące się w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii.

Publikacja: 31.05.2023 08:35

W trosce o dobra kultury

Foto: AdobeStock

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jej celem jest większa ochrona i upowszechnianie wiedzy o zbiorach o szczególnym znaczeniu, które znajdują się poza granicami Polski. Pomóc ma w tym stworzenie nowoczesnych i otwartych instytucji kultury, które zajmą się ochroną, zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów. Rząd chce dać na to rocznie ok. 30 mln zł. Instytucje kultury, utworzone przez ministra, będą realizować zadania przy pomocy jednostek, które mają siedzibę i prowadzą działalność kulturalną poza granicami Polski. Utworzą ekspozycje dla zwiedzających z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przełożyć ma się to na wzrost zainteresowania polskim dziedzictwem oraz efektywną promocję kultury polskiej na świecie.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Opinie Prawne
Jakub Sewerynik: O starszych braciach, czyli mury rosną
Nieruchomości
Można już składać wnioski o bon ciepłowniczy. Ile wynosi i komu przysługuje?
Służby mundurowe
W 2026 roku wojsko wezwie nawet 235 tys. osób. Kto jest na liście?
Samorząd
Na te zmiany czekają gminy i inwestorzy. Teraz ruch prezydenta
Materiał Promocyjny
Urząd Patentowy teraz bardziej internetowy
Nieruchomości
Tomasz Lewandowski: Rząd chce oczyścić atmosferę wokół spółdzielni mieszkaniowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama