Stowarzyszenie Wiosna księdza Stryczka: Paczka, która zmienia Polaków

Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy przybyła poważna konkurencja – Stowarzyszenie Wiosna księdza Stryczka. Tyle że w akcjach charytatywnych krakowskiego kapłana nie chodzi o to, by bić rekordy popularności czy prowadzić wojny światopoglądowe.

Aktualizacja: 28.12.2014 14:41 Publikacja: 28.12.2014 13:00

Radość w oczach dzieciaków: nie do podrobienia. Fot. Dawid Chalimoniuk

Radość w oczach dzieciaków: nie do podrobienia. Fot. Dawid Chalimoniuk

Foto: Agencja Gazeta

„Bóg nie potrzebuje ludzi doskonałych – potrzebuje ludzi rozpalonych. Ci doskonali ciągle cyzelują swoje różnego rodzaju wady, a inni potrzebni im są po to, aby pokazać swoją doskonałość. My powinniśmy być tymi, którzy dają innym światło i ciepło mimo swoich wad" – napisał 9 grudnia na swoim blogu dla milionerów ks. Jacek Stryczek, krakowski duszpasterz akademicki i ludzi biznesu.

Ten jego rodzaj posługi nie jest jednak szeroko znany. Dla przeciętnego Kowalskiego ks. Stryczek jest bowiem tym, który wymyślił Szlachetną Paczkę, akcję charytatywną, z roku na rok bijącą rekordy popularności. – Szlachetna Paczka symbolicznie rozpoczyna sezon przedświąteczny. Wszystko toczy się równolegle z przygotowaniami świątecznymi. Nastrój oczekiwania tak się udziela, że Polacy chętnie się w tę akcję angażują – mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów