Koalicja sparaliżowanych

Dopóki obecny obóz władzy będzie miał choćby minimalną przewagę nad PiS, głosy wzywające koalicjantów do zgody będą słuchane. A co, jeśli sondaże się pogorszą? Przykład tego, czym to się może skończyć, mamy za Odrą.

Publikacja: 28.06.2024 17:00

Włodzimierz Czarzasty chyba coraz mocniej wątpi w Lewicę jako oddzielny projekt, Szymona Hołownię ni

Włodzimierz Czarzasty chyba coraz mocniej wątpi w Lewicę jako oddzielny projekt, Szymona Hołownię niewiele różni od działaczy KO, a zafascynowany Donaldem Tuskiem Władysław Kosiniak-Kamysz ma opory przed zwadą w koalicji. Na zdjęciu: przed konsultacjami z prezydentem w sprawie tworzenia nowego rządu, 24 października 2023 r.

Foto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Wyniki wyborów europejskich są dla Donalda Tuska swoistą łamigłówką. To dla niego dobrze, że Koalicja Obywatelska zajęła pierwsze miejsce i rozpycha się kosztem swoich koalicjantów. Ale te wyniki nie wskazują na to, że wszyscy wyborcy Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy garną się do zwycięzcy.

Przykładowo aż 60 proc. głosujących na Trzecią Drogę w wyborach parlamentarnych tym razem zostało w domu. Może to być związane ze specyfiką tych wyborów. Ale może to trwalsze zjawisko.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Plus Minus
Tomasz Terlikowski: Spór między chrześcijany