„Przed Wielkim Wybuchem”: Albańska kosmologia

Wymiar osobisty służy książce Laury Mersini-Houghton, bo naukowiec dużego formatu z miejsca takiego jak Albania to fenomen.

Publikacja: 29.12.2023 17:00

„Przed Wielkim Wybuchem”: Albańska kosmologia

Foto: mat.pras.

Gdyby opowieści z tej książki były fikcyjne, można by ją określić mianem powieści drogi. „Przed Wielkim Wybuchem” Laury Mersini-Houghton traktuje bowiem o drodze, jaką autorka przebyła, by wyrwać się z Albanii, skończyć studia w USA, a następnie zająć się kosmologią i opracować ciekawą teorię genezy Wszechświata.

Jej koncepcja samego początku Wszechświata polega na połączeniu mechaniki kwantowej z teorią strun. Podstawą koncepcji jest wieloświat: zamiast z wielkim wysiłkiem powoływać do życia jeden wszechświat, mechanika kwantowa produkuje ich miliardy miliardów. Zdaniem autorki istnieją obserwacyjne fakty na potwierdzenie tej hipotezy. Wielka plama chłodu na niebie, wywołana pustką w tym rejonie, ma być blizną po innym wszechświecie, który odłączył się od naszego. Trudno dziś przesądzać, czy teoria Mersini-Houghton jest słuszna, czy nie, ale od pewnego czasu w środowisku kosmologów nastąpił wzrost zainteresowania wieloświatem.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Zbigniew Girzyński: Dworskie intrygi to nie jest żadna wielka polityka