„Betonowy umysł”: Twarde, partyjne głowy

Znajdziemy w „Betonowym umyśle” Andrzeja Brzezieckiego skrócone dzieje komunizmu po wojnie, ale też wgląd w charaktery ludzi, którzy tamten system budowali.

Publikacja: 22.12.2023 17:00

„Betonowy umysł”: Twarde, partyjne głowy

Foto: mat.pras.

Okomunizmie w Polsce pisano już na różne sposoby. Emocjonalnie, naukowo, wspomnieniowo. Andrzej Brzeziecki robi to jednak w zupełnie nowej formie – tak popularnej, jak i frapującej, a przede wszystkim osadzonej w morzu źródeł. Tym samym po raz kolejny udowadnia, że historię można opowiadać jednocześnie z pasją i bez szkody dla prawdy historycznej.

Jego najnowszą książkę można nazwać podróżą przez historię karier i politycznych zawirowań z życia najważniejszych komunistycznych decydentów w Polsce. Opowiada ją od czasu końcowego etapu niemieckiej okupacji po ostatnie tchnienie PZPR. Warto jednak podkreślić, że Brzeziecki opisał te wydarzenia w formie interesującego reportażu, podlanego wiedzą naukową. Ten kolaż zdecydowanie może przypaść do gustu nie tylko miłośnikom historii najnowszej, ale znacznie szerszemu kręgowi osób zaciekawionych rozgrywkami na szczytach nomenklatury. W tym przypadku – powojennych komunistycznych elit.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody