Spuszczanie powietrza z bańki

Wszyscy szukają bańki mieszkaniowej z mniejszym lub większym powodzeniem. Teraz pojawiły się pomysły schłodzenia rynku. Banki mają przykręcić kredytową śrubę.

Publikacja: 05.02.2020 21:00

Spuszczanie powietrza z bańki

Foto: Adobe Stock

Klientów wciąż stać na mieszkania, choć ceny rosną na rynku pierwotnym i wtórnym. We Wrocławiu i Gdańsku lokale z drugiej ręki zdrożały o ponad 20 proc., w Warszawie – niemal o 16 proc. – podaje agencja Metrohouse w raporcie. Na sprzedaż nie narzekają także deweloperzy. W 2019 r. w wielkich miastach sprzedali 65,4 tys. mieszkań. Lepsze wyniki odnotowano tylko w 2017 r.

Nieruchomości idą jak woda, a deweloperzy chcą sprzedać, ile się da, zanim eldorado się skończy. Ale topnieją im banki ziemi, brakuje rąk do pracy, przedłużają się procedury administracyjne. Tymczasem klienci chcą kupować.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego