Nowa Zelandia: Śmierć 26-latka związana ze szczepieniem na COVID

Władze Nowej Zelandii poinformowały, że wiążą śmierć 26-letniego mężczyzny, zaszczepionego pierwszą dawką szczepionki Pfizer/BioNTech na COVID-19, z faktem szczepienia.

Publikacja: 20.12.2021 05:48

Szczepionka na COVID-19

Szczepionka na COVID-19

Foto: AFP

U zaszczepionego na COVID-19 26-latka po pierwszej dawce szczepionki Pfizer/BioNTec doszło do zapalenia mięśnia sercowego (miokardii), która jest rzadkim efektem ubocznym szczepienia przeciw COVID.

"Biorąc pod uwagę obecnie dostępne informacje, rada uważa, że miokardia była w tym przypadku wywołana prawdopodobnie przez szczepienie" - głosi komunikat nowozelandzkiej Niezależnej Rady ds. Monitorowania Bezpieczeństwa Szczepień na COVID-19.

Nowozelandzka Rada nadal utrzymuje, że zyski ze szczepień na COVID-19 przewyższają ryzyko związane z zastosowaniem szczepionki

To drugi zgon w Nowej Zelandii, który wiązany jest z zapaleniem mięśnia sercowego będącym następstwem szczepienia na COVID-19. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w sierpniu (wówczas miokardia doprowadziła do zgonu kobiety zaszczepionej przeciw COVID-19).

Czytaj więcej

Koronawirus. Nowa Zelandia: Pierwszy zgon związany ze szczepieniem na COVID

26-letni mężczyzna zmarł dwa tygodnie po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki. Przed śmiercią nie sygnalizował lekarzom żadnych problemów ze zdrowiem. Miokardia to stan zapalny serca, który może doprowadzić do zmniejszenia ilości krwi, którą jest w stanie pompować serce oraz do zaburzenia rytmu serca.

Nowozelandzka Rada monitoruje też dwa inne przypadki zgonów osób, u których po szczepieniu na COVID-19 wystąpiła miokardia - 13-latka i 60-latka. Rada nie przesądza jednak jeszcze czy zgony te miały związek ze szczepieniem na COVID.

Nowozelandzka Rada nadal utrzymuje, że zyski ze szczepień na COVID-19 przewyższają ryzyko związane z zastosowaniem szczepionki.

U zaszczepionego na COVID-19 26-latka po pierwszej dawce szczepionki Pfizer/BioNTec doszło do zapalenia mięśnia sercowego (miokardii), która jest rzadkim efektem ubocznym szczepienia przeciw COVID.

"Biorąc pod uwagę obecnie dostępne informacje, rada uważa, że miokardia była w tym przypadku wywołana prawdopodobnie przez szczepienie" - głosi komunikat nowozelandzkiej Niezależnej Rady ds. Monitorowania Bezpieczeństwa Szczepień na COVID-19.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
W obliczu nowej pandemii. Europa i USA przygotowują się do najgorszego
Ochrona zdrowia
Zmarł pacjent po przeszczepie zmodyfikowanej nerki świni
Ochrona zdrowia
Ptasia grypa okazała się śmiertelnie groźna dla kotów. Zakaziły się pijąc mleko?
Ochrona zdrowia
Kiła, rzeżączka i chlamydia podbijają Europę. „To m.in. efekt zmian po pandemii”
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Ochrona zdrowia
Mauritius nie wpuścił norweskiego statku do portu. Obawy przed epidemią
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał