U zaszczepionego na COVID-19 26-latka po pierwszej dawce szczepionki Pfizer/BioNTec doszło do zapalenia mięśnia sercowego (miokardii), która jest rzadkim efektem ubocznym szczepienia przeciw COVID.

"Biorąc pod uwagę obecnie dostępne informacje, rada uważa, że miokardia była w tym przypadku wywołana prawdopodobnie przez szczepienie" - głosi komunikat nowozelandzkiej Niezależnej Rady ds. Monitorowania Bezpieczeństwa Szczepień na COVID-19.

Nowozelandzka Rada nadal utrzymuje, że zyski ze szczepień na COVID-19 przewyższają ryzyko związane z zastosowaniem szczepionki

To drugi zgon w Nowej Zelandii, który wiązany jest z zapaleniem mięśnia sercowego będącym następstwem szczepienia na COVID-19. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w sierpniu (wówczas miokardia doprowadziła do zgonu kobiety zaszczepionej przeciw COVID-19).

Czytaj więcej

Koronawirus. Nowa Zelandia: Pierwszy zgon związany ze szczepieniem na COVID

26-letni mężczyzna zmarł dwa tygodnie po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki. Przed śmiercią nie sygnalizował lekarzom żadnych problemów ze zdrowiem. Miokardia to stan zapalny serca, który może doprowadzić do zmniejszenia ilości krwi, którą jest w stanie pompować serce oraz do zaburzenia rytmu serca.

Nowozelandzka Rada monitoruje też dwa inne przypadki zgonów osób, u których po szczepieniu na COVID-19 wystąpiła miokardia - 13-latka i 60-latka. Rada nie przesądza jednak jeszcze czy zgony te miały związek ze szczepieniem na COVID.

Nowozelandzka Rada nadal utrzymuje, że zyski ze szczepień na COVID-19 przewyższają ryzyko związane z zastosowaniem szczepionki.