Naukowcy obawiają się, że tak poważne zmiany w obrębie białka "kolca" koronawirusa, jakie są obserwowane w wariancie B.1.1.529 sprawią, iż będzie on bardziej odporny na działanie szczepionek niż dotychczas obserwowane warianty. Na razie nie wiadomo jak bardzo zakaźny jest nowy wariant.

Wielka Brytania podjęła już prewencyjnie decyzję o zawieszeniu połączeń lotniczych z RPA i pięcioma krajami Afryki, które sąsiadują z tym państwem.

Czytaj więcej

Chiny: Po wykryciu jednego zakażenia 9-milionowe miasto zawiesza działanie metra

Na razie zakażenia wariantem B.1.1.529 potwierdzono w RPA, Botswanie oraz w Hongkongu (u osoby, która wróciła z RPA).

W samej Republice Południowej Afryki w ostatnich dniach koronawirus zaczął gwałtownie rozprzestrzeniać się w prowincji Gauteng, najbardziej ludnej prowincji kraju, w obrębie której znajdują się miasta Pretoria i Johannesburg.

90 proc.

Według szacunków nawet tyle nowych zakażeń w prowincji Gauteng może być wywołanych przez nowy wariant wirusa

W skali całego kraju w ostatnich pięciu dniach obserwowany jest wykładniczy wzrost liczby zakażeń, które w ostatnim czasie utrzymywały się na średnim poziomie ok. 200 przypadków dziennie. Jednak w środę liczba wykrywanych w ciągu doby przypadków wzrosła do ponad 1 200, a w czwartek podwoiła się - i wyniosła 2 465.

Eksperci ds. ochrony zdrowia z RPA twierdzą, że jest "bardzo prawdopodobne", iż wzrost liczby zakażeń związany jest z nowym wariantem. Szacunki mówią, że w prowincji Gauteng nawet 90 proc. nowych zakażeń może być wywołanych kontaktem z wariantem B.1.1.529.

Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych RPA poinformował, że choć na razie "ilość danych na temat nowego wariantu jest ograniczona, to eksperci pracują w nadgodzinach, by zrozumieć nowy wariant i możliwe implikacje pojawienia się tego wariantu". Nowy wariant wirusa badają w RPA naukowcy z siedmiu uniwersytetów.

W RPA zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 41 proc. mieszkańców. Kraj zamieszkuje ok. 60 mln osób. Jak dotąd w RPA wykryto niespełna 3 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło ok. 89 tysięcy chorych na COVID-19.