Łącznie na zamieszkiwanych przez ok. 10 mln osób Węgrzech wykryto 1,045 mln zakażeń. Zmarło 33 519 chorych na COVID-19 - wynika z oficjalnych danych.

Węgierski rząd Viktora Orbana, w związku z sytuacją epidemiczną wprowadził w ubiegły czwartek nowe obostrzenia, nie zamierza jednak wprowadzać pełnego lockdownu w obawie o stan gospodarki. W tym tygodniu rząd Orbana rozpoczął intensywną akcję wspierającą szczepienia, oferując możliwość zaszczepienia się przez każdego obywatela kraju bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Ile nowych zakażeń koronawirusem? Wiceminister: Mamy dzisiaj rekordową liczbę

Najnowsze dane mówią, że na Węgrzech w pełni zaszczepionych jest 5,81 mln mieszkańców kraju, niespełna 60 proc. populacji Węgier. 2,04 mln Węgrów otrzymało przypominającą (trzecią) dawkę szczepionki.

Na Węgrzech przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki jest obowiązkowe dla pracowników ochrony zdrowia. Od soboty w większości miejsc publicznych znajdujących się pod dachem wymagane jest ponownie noszenie masek.

33 519

Tylu chorych na COVID-19 zmarło na Węgrzech od początku epidemii

Rząd Orbana zezwolił też pracodawcom na wprowadzenie wymogu szczepień przeciw COVID-19 wobec swoich pracowników. Koncern farmaceutyczny Richter i działający w sektorze energetycznym koncern MOL już zapowiedziały, że będą wymagać szczepień od swoich pracowników.