Reklama
Rozwiń
Reklama

Dwie dawki szczepionki mogą nie być wystarczające

Jeszcze dziś do statusu osoby zaszczepionej wystarczą jedna lub dwie dawki szczepionki (w zależności od jej rodzaju). Wkrótce to może się zmienić.

Publikacja: 01.11.2021 17:39

Dwie dawki szczepionki mogą nie być wystarczające

Foto: Grzegorz Michałowski

Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu osób, które mogą wejść np. na wesele, do sklepu czy kina. Do chwili, kiedy dwie dawki szczepionki dawały status osoby zaszczepionej (Johnson & Johnson – jedna dawka), sprawa była prosta. Od kilku tygodni wprowadzono jednak dla kilku grup dawkę trzecią. Jaki więc jest dziś status osoby zaszczepionej? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Definicję „osoby zaszczepionej przeciwko Covid-19” zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z jego paragrafem 3 ust. 2 pkt 14 pod tym pojęciem należy rozumieć osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciw Covid-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, i upłynęło co najmniej 14 dni od dnia wykonania tego szczepienia.

Dodatkowe -10% na BLACK WEEK

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Week - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Ochrona zdrowia
Awantura o zdrowie. Sojusz taktyczny lekarzy z PiS?
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Ochrona zdrowia
Szpitale przygotowują się do dużej reformy. Na czym ma polegać?
Ochrona zdrowia
Wiceminister zdrowia: Nie jestem zwolenniczką limitu zarobków lekarzy
Ochrona zdrowia
Wiedza, inspiracja i wzór
Ochrona zdrowia
Sejmowy pojedynek projektów w sprawie Funduszu Medycznego
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama