W Warszawie średnia cena mieszkania wynosi ponad 645 tys. zł, czyli 170 tys. dolarów. W najdroższych miastach za lokum trzeba zapłacić wielokrotnie więcej.

Czytaj także: Kiedy w Warszawie będzie taniej? Na razie dyskretne promocje 

Jak oszacowali analitycy CBRE, w 2019 r. średnia cena mieszkania w Hongkongu wyniosła równowartość 1,25 mln dol. Na drugim miejscu znalazło się Monachium ze średnią ceną 1 mln dol., ale kolejne miejsca listy zdominowała Azja: Singapur (916 tys.), Szanghaj (906 tys.), Shenzhen (784 tys.) i Pekin (763 tys.). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Vancouver (755 tys.), Los Angeles (718 tys.), Paryż (651 tys.) i Nowy Jork (649 tys.). Najtaniej, według raportu CBRE, mieszkanie kosztuje w Casablance – to ponad 57 tys. dol.

- Ceny mieszkań w Warszawie w minionym roku rosły w zawrotnym tempie i pod względem dynamiki wzrostu cen z pewnością nie ustępujemy innym światowym stolicom. Jednak średni koszt mieszkania cały czas plasuje nas blisko końca listy i w najbliższym czasie nie powinno się to zmienić. Co prawda, w pierwszych trzech miesiącach tego roku ofertowe ceny mieszkań wciąż rosły, ale już można było zauważyć mniejszą akceptację kupujących dla tak wysokich kwot – skomentowała Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym Polskiego oddziału CBRE.

Analitycy zbadali też stawki najmu. Najwięcej, bo średnio 2,87 tys. dol. miesięcznie, płacono w 2019 r. w Nowym Jorku. Na kolejnych miejscach znalazły się Abu Dhabi (2,84 tys.), Hong Kong (2,68 tys.), Singapur (2,6 tys.) i Los Angeles (2,31 tys.). W Warszawie średnia stawka to 1,87 tys. zł, czyli 492 dol. Najtaniej jest w Bangalore (Indie), gdzie czynsz wynosi 238 dol.