7R, deweloper powierzchni logistyczno-przemysłowych, przekazał firmie BWI Group samowystarczalny energetycznie budynek, wykorzystujący zaawansowany system trigeneracji.

Jedynym medium dostarczanym z zewnątrz jest gaz, który służy do napędzania turbiny wytwarzającej energię potrzebną do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Ciepło wytwarzane przez silnik i gorące spaliny jest odzyskiwane do ogrzewania wody i budynku. Latem, kiedy nie wykorzystuje się w pełni produkowanego ciepła, podgrzana woda kierowana jest na agregat absorpcyjny, gdzie jej energia wykorzystana jest do wytworzenia wody zimnej.

- Mówimy o wyjątkowej innowacyjności układu trigeneracji w obiekcie BWI Group, ponieważ pierwszy raz w Polsce zastosowaliśmy go w komercyjnym budynku biurowo-laboratoryjnym. Jak dotąd takie rozwiązania implementowano w spalarniach odpadów czy w dużych zakładach przemysłowych. Wykorzystaliśmy automatykę wysokiej próby, a ewentualne nadwyżki prądu będą oddawane do lokalnej sieci energetycznej – komentuje Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu ds. rozwoju w 7R. Budynek ma dostęp do wody z własnej studni, deszczówka jest rozprowadzana w obrębie działki.

BWI Group zajmuje się projektowaniem i produkcją części zawieszeń samochodowych. Obiekt zbudowany przez 7R nie jest typowym magazynem, mieścić będzie centrum badawczo-rozwojowe. - Przygotowaliśmy pomieszczenia laboratoryjne z kontrolowaną temperaturą, wilgotnością oraz clean room, do którego prowadzi specjalny przedsionek ze śluzami będącymi przejściami do właściwych pomieszczeń – mówi Krawiecki.

Aktualnie 7R ma w przygotowaniu inwestycje magazynowe o łącznej powierzchni ponad 1,25 mln mkw.