Skandynawski fundusz NREP zdecydowanie stawia na Polskę, a na celowniku są rynek logistyczny i PRS. Budżet na inwestycje to aż 500 mln euro. Spółka przejęła już niedawno 100 proc. akcji notowanego na GPW Biura Inwestycji Kapitałowych, dewelopera nieruchomości magazynowych.

Plany zakładają również budowę portfela mieszkań na wynajem. Początkowo oferta będzie kierowana do młodych profesjonalistów, singli i par bez dzieci, docelowo ma być skierowana do szerokiego grona klientów. Fundusz zawarł już umowę nabycia lokali od fińskiego dewelopera YIT. Wartość transakcji szacowana jest na około 100 mln euro. Dotyczy mieszkań w warszawskich projektach: budowanych już Parkur Residence (116 lokali) i Nordic Bemowo (99 lokali), a także szykowanych w tym roku do uruchomienia dwóch etapów Smartti Mokotów (odpowiednio 280 lokali co-livingowych i 578 mieszkań). Pierwsze mieszkania trafią na rynek w 2022 r.

- Zauważamy, że podaż na polskim rynku nieruchomości pozostaje w tyle za wysokim i silnym wzrostem gospodarczym. Dodatkowo procesy demograficzne jeszcze pogłębią ten dysonans - wskazał Claus Mathisen, prezes i partner NREP. - Dziś w Finlandii, Szwecji i Danii około 30-40 proc. osób wynajmuje mieszkania, podczas gdy w Polsce zaledwie 15 proc. Wierzymy, że ten trend nasili się także w Polsce. Chcemy pomóc w tym, by była to transformacja, w której nie zapomnimy o klientach, do których ta oferta będzie kierowana. Trzy na cztery obecne domy w Polsce zostały wybudowane przed 1989 r. Jestem przekonany, że w Polsce zapotrzebowanie na domy wysokiej jakości, z większym naciskiem na potrzeby klientów i rozwiązania ekologiczne będzie w kolejnych latach sukcesywnie rosło, zwłaszcza w obszarze najmu prywatnego - dodał.

– Traktujemy tę transakcję jako pierwszy krok naszej ramowej współpracy i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli realizować dla NREP kolejne obiekty w największych miastach w Polsce – powiedział Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.