>> Średnia cena transakcyjna mieszkań z drugiej ręki na rynku warszawskim wynosi dziś 7,8 tys. zł za mkw. – tak wynika z danych warszawskiego MLS (czyli systemu wielokrotnego oferowania nieruchomości). Ofertowa stawka jest nieco wyższa – ok. 8,1 tys. zł za 1 mkw.

>> Klienci pytają przede wszystkim o lokale tańsze, starając się nie wydać więcej niż 7,5 tys. zł za mkw. Sporo transakcji zakończyło się cenami do 7 tys. zł za mkw. Najtańsze umowy zawarto z ceną poniżej 6 tys. zł za metr – np. za 5,9 tys. zł za mkw. sprzedano trzypokojowe, 50-metrowe lokum w Ursusie przy ul. Wojciechowskiego (cena ofertowa – 6 tys. zł za mkw.).

>> Średnia cena ofertowa mieszkań dwupokojowych wynosi obecnie ok. 380,2 tys. zł (8,3 tys. zł za mkw.), natomiast transakcyjna – ok. 367,2 tys. zł (8 tys. zł za 1 mkw.).

>> Z danych warszawskiego MLS wynika, że indywidualne negocjacje mogą przynieść jeszcze ponad 10 proc. obniżki. Np. nabywcy lokum na Śródmieściu, przy ul. Polnej kupili dwa pokoje o pow. 53 mkw. za 470 tys. zł, podczas gdy cena ofertowa lokalu sięgała prawie 530 tys. zł. W tym przypadku rabat wyniósł 11 proc. Takie transakcje należą jednak do sporadycznych. Najczęściej obniżki sięgają 2 – 3 proc.