Po trzech kwartałach zysk netto dewelopera komercyjno-mieszkaniowego wyniósł ponad 87 mln zł (0,21 zł na akcję), o 25 proc. mniej rok do roku. Główna przyczyna spadku to różnice kursowe.

Mieszkaniówka mocno w górę

Część mieszkaniowa w ciągu trzech kwartałów wypracowała prawie 372 mln zł przychodów, o 81 proc. więcej niż rok wcześniej. To efekt przekazania klientom 713 mieszkań (z tego 301 w samym III kwartale), o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży również poszybował o 80 proc. w górę, do ponad 75 mln zł. Deweloper uzyskał marżę 20,3 proc., porównywalną z ubiegłoroczną. W samym III kwartale rentowność wyniosła 23,9 proc., co pozwoliło podnieść słabą średnią uzyskaną po półroczu (17,5 proc.).

Firma w ciągu trzech kwartałów sprzedała 1,1 tys. mieszkań, o 17,5 proc. więcej niż rok wcześniej i utrzymuje cel na cały rok, czyli 1,65 tys.

Jeśli chodzi o projekty komercyjne, Echo jest czystym deweloperem – buduje i sprzedaje nieruchomości, jak tylko osiągną gotowość. Do czasu transakcji działalność tych obiektów wpływa na przychody i zyski. Część biurowa przyniosła po trzech kwartałach prawie 10,6 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, o 36 proc. mniej rok do roku. Część handlowa 14,1 mln zł, o 35 proc. mniej. Platforma mieszkań na wynajem Resi4Rent (Echo jest nadwornym budowniczym i ma 30 proc. w joint-venture) przyniosła 9,42 mln zł – rok wcześniej nie było jej jeszcze wynikach.

Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 29 proc., do 110 mln zł. Na wyniki deweloperów komercyjnych duży pływ ma oszacowanie wartości godziwej portfela nieruchomości – po trzech kwartałach br. był on praktycznie taki sam, jak rok wcześniej i wyniósł ponad 218 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się o 15 proc., do 222 mln zł. Negatywny wpływ różnic kursowych sprawił, że zysk netto skurczył się o 25 proc., do ponad 87 mln zł.

Koncentracja na projektach wielofunkcyjnych

Echo zapowiada, że będzie znacząco zwiększać udział części mieszkaniowej w swej działalności, obecnie – wliczając lokale na wynajem - to 1/4 wartości aktywów. Spółka dobrze ocenia perspektywy zarówno, jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, jak i rynek PRS (do 2025 r. Rei4Rent ma mieć w portfelu 10 tys. lokali). Zaletą tego rynku jest również to, że potrzeba mniej finansowania zewnętrznego niż przy stawianiu nieruchomości komercyjnych.

Echo nie rezygnuje z budowy biurowców czy obiektów handlowych, ale będą one raczej dopełnieniem wielofunkcyjnych projektów, z których deweloper jest coraz bardziej znany. Obecnie „destinations” stanowią 50 proc. projektów w budowie i przygotowaniu, ale ten udział będzie rosnąć – docelowo do 70 proc. Firma ma na koncie Browary Warszawskie, czyli zbudowany od zera 4-ha kwartał na warszawskiej Woli, tworzy obecnie projekt Fuzja na 7-ha działce w Łodzi, niedawno ogłoszono, że wielofunkcyjne osiedle powstanie na warszawskim Mokotowie, w miejsce starych biurowców. W banku ziemi Echo ma jeszcze kilka terenów pozwalających na inwestycje tego rodzaju, z flagowym Towarowa 22: 6 ha gruntu na stołecznej Woli.