Agencja nieruchomości Savills wystawiła na sprzedaż niecodzienną ofertę – to wybudowany w 1620 roku szkocki zamek ulokowany na szczycie klifu, który służył niegdyś do celów obronnych. Dunbeath Castle mieści 13 sypialni, z których podziwiać można widoki na zatokę Moray Firth i malownicze wzgórza. Najstarsze części zamku objęte są ochroną konserwatorską, jednak większość budowli została odnowiona w baronowski stylu z lat 1860. i, jak twierdzi agencja, doskonale nadaje się na prywatną nieruchomość.

Posiadłość ma powierzchnię 11,5 ha i obejmuje także 20 domów i chatek, linię brzegową o długości 6 km oraz 19-km rzekę, od jej źródła na wzgórzach aż do ujścia do morza. Nieruchomość położona jest na północno-wschodnim skraju Szkocji w hrabstwie Highland, 34 km na południe od miasta Wick.

Czytaj więcej

Nowe mieszkania. Popyt wystrzelił, podaż nie nadąża

Nic dziwnego, że cena za ten bajkowy zamek wraz z rozległą posiadłością jest kosmiczna – sięga 25 mln funtów. Agencja przekonuje jednak, że nieruchomość przyniesie nowym właścicielom spore zyski, które czerpać można z ogromnej farmy owiec i bydła, polowania na kuropatwy i bażanty oraz łowienia ryb. Piękne ogrody na klifie są również chętnie wynajmowane na specjalne okazje, takie jak wesela.

Jak pisze BBC, to najnowsza i najdroższa nieruchomość historyczna wystawiona w ostatnim czasie w Szkocji na sprzedaż. Wcześniej w hrabstwie Highland sprzedany został zamek Carbisdale zawierający 20 sypialni. Jego cena wyniosła ponad 1,2 mln funtów.