Andrzej Goławski, prezes, Mostostal Warszawa

Pozytywny trend na rynku nieruchomości komercyjnych utrzymuje się w Polsce od kilku lat. Ostatnio obserwujemy większe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowo-handlowe. Popyt na usługi budowlane jest napędzany przez zagraniczny kapitał. Przybywa galerii handlowych. Zainteresowaniem firm cieszą się też nowe biurowce w prestiżowych lokalizacjach. Wiele starszych obiektów wymaga gruntownej modernizacji albo rozbudowy, co daje dodatkową szansę na zdobycie zleceń.

Nasza firma realizuje wiele inwestycji. W Szczecinie rozbudowujemy centrum Galaxy, w Łodzi realizujemy CrossPoint. W naszym portfolio są też projekty pozyskane w trybie zamówienia publicznego. W Warszawie budujemy biurowce dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i MPWiK.

W Centrum Kreatywności Targowa są powierzchnie dla początkujących przedsiębiorców. Zastój w przetargach publicznych spowodował, że rynek nieruchomości komercyjnych stał się bardziej atrakcyjny dla wykonawców. Inwestorzy mają przewagę przy negocjacji ceny.

Paweł Machnicki, wiceprezes wykonawczy, Skanska

Z punktu widzenia wykonawcy na rynku wciąż istnieje popyt na powierzchnie biurowe. Biurowce powstają i w stolicy, i w miastach regionalnych. W sektorze BPO, który zatrudnia w kraju ok. 200 tys. osób, a liczba pracowników rośnie w tempie 15–20 proc., popyt na biura rozwija się najprężniej w takich miastach jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice.

Pod względem rozwoju powierzchni biurowych dla firm z sektora nasz kraj może być dobrym przykładem dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Konkurencja na rynku budowlanym jest bardzo duża. Niezmiennie jest to rynek inwestora, a nie wykonawcy. Każdy deweloper szuka rzetelnych firm, które realizują zadania w terminie. Dla inwestorów i najemców obiektów najważniejsza jest dobrze zorganizowana i elastyczna przestrzeń biurowa. Są zainteresowani nowoczesnymi biurami w dobrej lokalizacji.

Dla inwestorów ważne jest także to, czy budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, czy ma certyfikaty środowiskowe, np. LEED czy BREEAM. To znacznie wpływa na koszty eksploatacji obiektu.

Robert Jelonek, dyrektor handlowy, Budner

W najbliższych dwóch latach przewidujemy ciągły wzrost inwestycji w sektorze biurowym, ale już nie w takim stopniu jak w latach 2013–2015. Ze względu na duży popyt na biura ze strony sektora nowoczesnych usług biznesowych dobra koniunktura utrzymuje się na większości rynków regionalnych.

Oferta nowoczesnych biur będzie miała wpływ na zwiększenie pustostanów w starszych budynkach biurowych klasy A i B. To zmusi inwestorów do rewitalizacji obiektów. Na rynku powierzchni handlowych sytuacja jest stabilna. Niemniej jednak budowa nowych centrów handlowych wymusza inwestycje w starszych obiektach, które są sukcesywnie remontowane. Popyt na rewitalizacje i usługi remontowe oferowane przez specjalistyczne firmy będzie rósł.

Mimo dużego wzrostu liczby inwestycji w całym sektorze budowlanym i pełnych portfeli zleceń, jakie mają generalni wykonawcy, nie widać znaczącej zmiany w podejściu firm do przetargów .  Wszyscy nadal agresywnie starają się pozyskać nowe zlecenia.