Działająca w siedmiu aglomeracjach deweloperska grupa w 2020 r. zarobiła na czysto 167,5 mln zł, o 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Spółka matka zwiększyła zysk o 30 proc., do 146 mln zł, z czego 80 proc., czyli po 3,03 na papier zarząd zarekomendował do wypłaty akcjonariuszom. Oznacza to, że prezes i główny udziałowiec Zbigniew Juroszek zainkasuje 79 mln zł na czysto (przypomnijmy, że menedżer pobiera skromną na tle konkurencji pensję, w 2020 r. było to 169 tys. zł). Przy kursie zamknięcia z czwartku stopa dywidendy to 7,3 proc. W zeszłym roku spółka zatrzymała zyski z uwagi na pandemię, prezes Juroszek mówił w lutym w Parkiet TV, że w tym roku nie jest przewidywany żaden bonus – lepiej inwestować w dalszy wzrost, a na jeszcze wyższe wypłaty przyjdzie czas potem.

W 2020 r. deweloper ustanowił rekord przekazując 3 tys. lokali, o 70 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody wzrosły o 62 proc., do 1,17 mld zł. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 39 proc., do 237 mln zł. Mimo najlepszego w historii poziomu przekazań zysk nie jest największy. Marża brutto ze sprzedaży wyniosła bowiem 20,3 proc. wobec 23,7 proc. rok wcześniej, a w poprzednich latach deweloper pokazywał rentowność rzędu 27-29 proc. w 2018 r. W samym IV kwartale firma wydała klucze do 1,22 tys. mieszkań realizując marzę 21,3 proc. We rozmowie z Parkiet TV prezes przyznawał, że być może spółka zbyt wolno podnosiła ceny wobec gwałtownego wzrostu kosztów wykonawstwa, z jakim w 2017 r. zderzyło się budownictwo.

- Firmy zarządzane z myślą o długofalowej perspektywie i wyróżniające się sprawną organizacją nawet w obliczu nadzwyczajnych okoliczności są w stanie działać bez istotnych zakłóceń. Oparty na dywersyfikacji geograficznej model biznesowy zdecydowanie sprawdza się nawet w trudnych czasach. Naturalnie wysoki popyt i dobra pozycja nieruchomości na rynku inwestycyjnym roztacza przed pierwotnym rynkiem mieszkaniowym potencjał dalszego wzrostu. To, pomimo obecnych ograniczeń w sferze zdrowia i gospodarki, pozwala nam z optymizmem spoglądać w przyszłość – skomentował prezes Juroszek.

W 2020 r. spółka sprzedała 2,9 tys. mieszkań, o 9 proc. mniej niż w rekordowym 2019 r. W samym IV kwartale nabywców znalazły 824 lokale.