Ogólnopolski deweloper sprzedał funduszowi AFI Europe 132 lokale z krakowskiego projektu Bagry Park. Podczas gdy gros transakcji na rynku PRS (instytucjonalny najem lokali) ma charakter forward (mieszkania dopiero zostaną wybudowane), w tym przypadku chodzi o lokale gotowe i wykończone.

Prezes Atalu Zbigniew Juroszek w wywiadach wielokrotnie deklarował, że rynek PRS nie interesuje spółki, przedsiębiorca nie wierzy też w wielki sukces tej części rynku nieruchomości. Skąd zatem decyzja o transakcji z AFI Europe?

Atal podkreśla, że funduszowi sprzedane zostały nie „normalne” mieszkania, a formalnie lokale usługowe – takie bowiem można było wybudować na tej części działki. Firma od lat buduje w ten sposób, ale dotychczas lokale inwestycyjne nie były sprzedawane hurtem.

- Świadomie nie kierujemy naszej oferty na rynek PRS. Swoją aktywność nieprzerwanie koncentrujemy wokół klientów indywidualnych. Projekt Bagry Park Lokale Inwestycyjne powstał w ramach naszej dodatkowej działalności. Wybudowaliśmy go z myślą o przeznaczeniu inwestycyjnym, ale również w celu dopełnienia istniejącej zabudowy osiedla, czyli wcześniejszych etapów mieszkaniowych Bagry Park. Projektem zainteresowało się kilka funduszy, natomiast AFI Europe – jako podmiot działający w Krakowie i doskonale znający specyfikę rynku – był oczywistym partnerem przy tej transakcji – skomentowała Angelika Kliś, członek zarządu Atalu.

- Bagry Park Lokale Inwestycyjne to już zrealizowany etap, dzięki temu już za kilka miesięcy będziemy mogli rozpocząć wynajem. Widzimy ogromny potencjał inwestycji na wynajem i chcemy dalej zwiększać udział tego segmentu w naszych aktywach. Oprócz inwestycji Apartamenty Bagry Lokale Inwestycyjne realizujemy trzy inne projekty w sektorze PRS w Warszawie i w Krakowie, a równocześnie jesteśmy w trakcie negocjacji zakupu kolejnych projektów. Docelowo chcemy być jednym z największych graczy w sektorze PRS w Polsce – zadeklarował Sebastian Kieć, prezes AFI Europe w Polsce.

Atal w I półroczu sprzedał 2070 mieszkań, o 61 proc. więcej wobec objętego lockdownem analogicznego okresu ub.r.