Ile za parkowanie na ziemi, a ile pod ziemią

Nie na każdym osiedlu można kupić mieszkanie bez miejsca do parkowania. Średnie ceny stanowisk to 30–40 tys. zł. Najdroższe kosztują 88,6 tys. – podaje RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 03.08.2021 21:00

Osiedle Symbioza w Krakowie – cena stanowiska w podziemnej hali parkingowej to 39 tys. zł

Osiedle Symbioza w Krakowie – cena stanowiska w podziemnej hali parkingowej to 39 tys. zł

Foto: materiały prasowe

Mieszkania systematycznie drożeją. W stolicy średnia cena ofertowa mkw. nowych lokali w II kw. przekroczyła 11 tys. zł. W Krakowie 10,5 tys. – podaje RynekPierwotny.pl. A trzeba jeszcze doliczyć cenę miejsca parkingowego. Nie każdy deweloper sprzeda lokal bez stanowiska postojowego.

Dla auta, dla roweru

Ceny stanowisk zależą od adresu i standardu osiedla. Ważne, czy jest to miejsce ze schowkiem. – Dla przykładu, na osiedlu Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód na warszawskim Bemowie stanowisko w hali garażowej kosztuje 35 tys. zł, a na zewnątrz 24 tys. – podaje Grzegorz Smoliński, dyrektor działu sprzedaży w Dom Development.

Tłumaczy, że liczbę miejsc parkingowych narzucają warunki zabudowy lub plany zagospodarowania. – Zdarza się, że jesteśmy zobligowani do zaprojektowania większej liczby miejsc niż mieszkań – mówi dyrektor.

Dom Development hale garażowe planuje na wszystkich osiedlach. Na niektórych powstają też zewnętrzne stanowiska. – Zależy to od tzw. bilansu miejsc postojowych, który określa ich liczbę w stosunku do liczby mieszkań na osiedlu – mówi dyrektor Smoliński. – Coraz więcej klientów korzysta z alternatywnych sposobów komunikacji, dlatego na większości osiedli planujemy też miejsca do przechowywania rowerów – wiaty i stojaki. W niektórych inwestycjach mamy miejsca postojowe ze stacjami do ładowania samochodów elektrycznych.

Deweloper ma w ofercie lokale, które można kupić bez miejsca postojowego.

Zakup stanowisk nie jest obowiązkowy na osiedlu Symbioza w Krakowie. – Nie wszyscy ich potrzebują – mówi Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spółki budującej Symbiozę. – Najczęściej nie są nimi zainteresowani seniorzy i młodzi miłośnicy dwóch kółek, którzy korzystają z rowerowni – dodaje.

Symbioza zaoferuje ok. 500 miejsc postojowych (na 350 mieszkań). Niemal połowę – w garażach podziemnych. – Ze względu na wysokie koszty wykonania części podziemnych budynku zdecydowaliśmy się na budowę jednopoziomowych hal. Większość miejsc powstanie na zewnętrznych parkingach przy każdym z budynków – mówi Bartłomiej Rzepa. Ceny stanowisk w hali to 39 tys. zł, zewnętrznych miejsc – 19 tys. Ceny mkw. mieszkań wynoszą 8,5 tys. zł.

Obowiązku zakupu miejsc postojowych nie narzuca Quelle Locum. W Krakowie firma buduje Greendustry Zabłocie (ceny mkw. mieszkań: 13–20 tys. zł). Stanowiska w hali kosztują 60 tys. zł. – Miejsca zewnętrzne powstają w ramach pasa drogowego. Nie podlegają sprzedaży – mówi Karolina Opach z Quelle Locum. Zewnętrzne stanowiska w cenie 18 tys. zł deweloper oferuje w Parku Leśnym Bronowice w Krakowie. Stanowisko pod ziemią kosztuje 35–38 tys. zł. Ceny mkw. mieszkań: 8,3–8,5 tys. zł.

Miejsce postojowe trzeba wykupić na osiedlach Unidevelopment. – W indywidualnych przypadkach zdarza się nam odejść od tej zasady – zaznacza Barbara Kunicka, dyrektor sprzedaży w tej firmie.

Podziemne parkingi deweloper projektuje w większości inwestycji. Zewnętrzne miejsca w większości pojawiają się na osiedlach z lokalami usługowymi. W inwestycji Latte na stołecznych Bielanach (średnia cena mkw. mieszkań: 13,3 tys. zł) stanowisko w hali Unidevelopment wycenił na 43 tys. zł, miejsce naziemne na 29 tys. Na osiedlu Coopera na Bemowie (średnio 11,7 tys. zł za mkw. mieszkania) miejsce pod ziemią kosztuje 31 tys. zł, na zewnątrz 18 tys. zł. W Idea Leo w Radomiu (6,4 tys. zł za mkw. mieszkania) jest to odpowiednio 31 i 17 tys. zł. A w poznańskiej inwestycji Bookowska (10,3 tys. zł za mkw. lokalu): 39 i 23 tys. zł.

Inpro miejsca podziemne w gdańskich inwestycjach wycenia na 24–28 tys. zł, a stanowiska zewnętrzne – na 12,3–13,5 tys. zł. W większości inwestycji tej firmy zakup stanowiska nie jest obowiązkowy.

Dla inwestora

Miejsca garażowe są na celowniku inwestorów. – Zwłaszcza gdy przedmiotem inwestycji jest duże mieszkanie, np. na wynajem. Inwestorzy, chcąc uatrakcyjnić ofertę, dobierają do mieszkania jedno–dwa miejsca postojowe – mówi Barbara Kunicka.

Grzegorz Smoliński potwierdza, że klienci, którzy kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, z reguły kupują też miejsce postojowe. Jeśli najemca nie potrzebuje stanowiska, może je komuś wynająć.

Bartłomiej Rzepa zauważa, że spekulacyjne zakupy stanowisk zdarzają się na osiedlach, gdzie ich brakuje. – U nas nie ma tego problemu, bo zaprojektowaliśmy o 30 proc. więcej miejsc niż mieszkań. Oczywiście, są klienci, którzy kupują po kilka stanowisk, najczęściej na własne potrzeby – mówi.

Mieszkania systematycznie drożeją. W stolicy średnia cena ofertowa mkw. nowych lokali w II kw. przekroczyła 11 tys. zł. W Krakowie 10,5 tys. – podaje RynekPierwotny.pl. A trzeba jeszcze doliczyć cenę miejsca parkingowego. Nie każdy deweloper sprzeda lokal bez stanowiska postojowego.

Dla auta, dla roweru

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu