Połowa osób sprawdzających oferty kredytów hipotecznych u ekspertów finansowych jest w wieku 31-40 lat, a na drugim miejscu są osoby w wieku 21-30 lat – wynika z analiz Morizon.pl i Lendi. Pożyczki na lokum w sieci szukają więc przede wszystkim millenialsi.

Autorzy raportu o zdolności kredytowej Polaków twierdzą, że w skali kraju mediana zdolności millenialsów to 408 tys. zł w przypadku singli i 487 tys. zł w przypadku pożyczki zaciąganej z inną osobą. To wystarczy, by w Warszawie kupić mieszkanie o powierzchni odpowiednio 42 i 50 mkw. W Łodzi to 84 i 101 mkw., a Szczecinie 78 i 94 mkw.

Z raportu wynika, że wysokość ostatecznie zaciąganych pożyczek sięga zazwyczaj 50-58 proc. wartości zdolności kredytowej.

Licząc dla wszystkich Polaków, największą zdolność kredytową mają mieszkańcy stolicy - mediana wynosi blisko 700 tys. zł. Najniższą – mieszkańcy Łodzi, gdzie mediana wynosi 436 tys. zł. Jednak to w Łodzi pożyczka pozwala na zakup największego lokum – 90 mkw. W Warszawie to 72 mkw. W Gdańsku przy medianie 525 tys. zł kredyt umożliwia zakup 63 mkw. mieszkania.

Wyniki badania powstały na podstawie danych zebranych w ciągu trzech kwartałów br. w systemie FinPack. To program pozwalający wybrać ofertę kredytu hipotecznego, z którego korzysta 70 proc. pośredników w Polsce.

Giełdowe MZN Property, właściciel Morizon.pl i Lendi, uruchomił właśnie platformę Ekspert Kredytowy Online, która pozwala uzyskać kredyt hipoteczny online z użyciem FinPacku, bez tradycyjnych pośredników.