• Co sprzedaje się najlepiej? – Przeciętne mieszkanie, które znalazło nabywcę zaledwie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia do pośredników Metrohouse to lokal dwupokojowy o powierzchni 42 mkw., przy średniej cenie metra kwadratowego 7800 zł. Takie parametry, przynajmniej teoretycznie, pozwalają na w miarę szybką transakcję – mówi Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy.??

• Kupującym udało się w odnotowanych przez Metrohouse w ostatnich tygodniach transakcjach utargować – średnio – 2,1 proc. ceny ofertowej mieszkania.?– Jeżeli średnia kwota transakcji przeprowadzonej w marcu i kwietniu w Warszawie to 393 tys. zł, to wynegocjowana kwota 8253 zł nie jest szczytem marzeń negocjacyjnych kupujących – mówi Mariusz Kania. – Warto jednak odnotować, że w 27 proc. transakcji sprzedający nie obniżyli ceny lokali nawet o złotówkę.?

• Największe negocjacje – powyżej 10 proc. ceny ofertowej – pojawiły się zaledwie w 2 proc. transakcji. Identycznie jak w styczniu i lutym, w marcu i kwietniu w 18 proc. transakcji wynegocjowana kwota była wyższa niż 5 proc. ceny wywoławczej.?

• – Aż 93 proc. mieszkań sprzedanych w marcu i kwietniu spełniało parametry pozwalające na dopłaty w programie "Rodzina na swoim". Niesamowicie wywindowany limit cenowy dla Warszawy, wynoszący od 1 kwietnia br. 9816,1 zł za 1 mkw., powoduje, że znalezienie mieszkań spełniających kryteria "Rodziny" nie sprawia żadnych trudności – komentuje Mariusz Kania.