Przypomnijmy: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniający zasady programu „Mieszkanie dla Młodych". Projekt zmian dotyczy głównie ułatwień w uzyskaniu kredytu i dopłaty przez rodziny wielodzietne.

Kto zyska na zmianach najwięcej?
Komentuje Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi:

- W przypadku małżeństw i osób wychowujących co najmniej troje dzieci zniesione zostanie ograniczenie wieku. Przypomnijmy, że aktualnie o kredyt z dopłatą mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. Po wejściu w życie zmian to ograniczenie będzie dotyczyło tylko osób samotnych oraz małżeństw, które nie mają dzieci lub mają ich mniej niż troje.

Możesz mieć mieszkanie

W uprzywilejowanej pozycji rodziny z trójką dzieci będą także w kwestii wcześniejszego posiadania innej nieruchomości mieszkaniowej. Zgodnie z przepisami, dzisiaj w programu „Mieszkanie dla młodych" mogą skorzystać tylko te osoby, które zarówno w chwili obecnej, jak i w przeszłości nie posiadały żadnego mieszkania czy domu. Zniesienie tego ograniczenia umożliwi rodzinom z trójką dzieci zamianę mieszkania i uzyskanie dzięki rządowemu programowi dopłaty do wkładu własnego.

Przyjęty projekt ustawy zwiększa także poziom dopłat. Dzisiaj, osoby bezdzietne mogą otrzymać 10 procent wartości nieruchomości, a w sytuacji, gdy w rodzinie jest co najmniej 1 dziecko wówczas dopłata wyniesie 15 procent. Po zmianach dla osób bezdzietnych lub wychowujących jedno dziecko nic się nie zmieni. Jednak rodziny z dwójką dzieci otrzymają 20 procent dopłaty, a z trójką lub więcej 30 procent.

Więcej dzieci, więcej metrów

Ponadto dla rodzin z trójką dzieci zmienią się zasady obliczania dopłaty. Dotychczas dopłata przysługuje maksymalnie do 50 metrów kwadratowych nieruchomości, po zmianach dla największych rodzin będzie to 65 metrów kwadr.

Takie zmiany oznaczają, że rodziny z dwójką dzieci uzyskają o 33 procent, a rodziny z trójką dzieci nawet o 160 procent więcej w stosunku do kwot wypłacanych dzisiaj.

Wcześniejsza spłata to zwrot dopłaty

Projekt ustawy przewiduje także sankcję za wcześniejszą, przedtermiową spłatę kredytu. W myśl dotychczas obowiązujących przepisów zwrot dopłaty był wymagany w przypadku sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat od jego nabycia, jednak kredyt można spłacić nawet następnego dnia po jego uruchomieniu.

Po wejściu w życie zmian, wcześniejsza spłata będzie także ograniczona przez 5 lat od nabycia mieszkania.

Budowa ze spółdzielnią mieszkaniową

Do kategorii inwestycji akceptowanych w „MdM" dodane zostaną także te realizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, a nie ustawę deweloperską.

Obecnie, jeśli w trakcie budowy wnosimy wkład budowlany i na etapie wniosku kredytowego niemożliwe jest podanie ostatecznych kosztów budowy i ceny metra kwadratowego niemożliwe jest także zaciągniecie kredytu z dopłatą. Po zmianach część wyłączonych z programu inwestycji będzie mogło być sfinansowane kredytem z dopłatą.

Kiedy wejdzie w życie

Zgodnie z procedurą legislacyjną projekt ustawy trafi teraz do Sejmu. To od tempa prac parlamentu zależy, kiedy przyjęta ustawa trafi na biurko Prezydenta do podpisu.

W projekcie zapisano 14 dniowe vacatio legis, co oznacza, że, aby przepisy weszły w życie w zapowiadanym terminie 1 lipca musi zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw najpóźniej w połowie czerwca.