Zamek Paluel znajduje się w Nowej Akwitanii w miejscowości Saint-Vincent-le-Paluel. Zbudowany został w XV wieku na miejscu wcześniejszej budowli pochodzącej z XIII wieku. Aż do XX wieku zamek był zamieszkały.

W listopadzie 1927 roku został sklasyfikowany jako "monument historique" (zabytek szczególnie cenny dla narodowego dziedzictwa we Francji). W czerwcu 1944, w czasie inwazji alianckiej we Francji został spalony przez wojska niemieckie i popadł w ruinę.

Zamek wciąż jest własnością prywatną, jednak obecny właściciel nie ma funduszy na jego renowację. Dlatego też chce "podzielić się własnością" z potencjalnymi współwłaścicielami. Za 50 euro można kupić udział w zamku. Crowdfundingowa akcja "Adopte un Chateau" (Zaadoptuj zamek) już przyniosła 62 tys. euro - 85 osób zdecydowało się "zrzucić" na zamek. Jednak właściciel liczy na co najmniej pół miliona euro. Pieniądze są potrzebne na remont oraz adaptację budynku na potrzeby kolektywu artystów, miejsce gdzie mogliby swobodnie tworzyć.

Zamek Paluel składa się z korpusu głównego, flankowanego przez dwie narożne wieże. Pośrodku znajduje się natomiast trzecia wieża z klatką schodową. Z tyłu korpusu głównego znajduje się średniowieczny donżon. Zamek otoczony jest murem obronnym. Ma powierzchnię ponad 370 metrów kwadratowych, a na nich osiem sypialni, stajnie, wiatrak, basen, gołębnik w ogrodzie i jest otoczony lasami oraz łąkami.

W 1968 na zamku kręcone były sceny do filmu "Człowiek z tatuażem" z udziałem Jeana Gabina oraz Louisa de Funesa. Félicien Mézeray - postać grana przez de Funesa na widok zamku mówi: "To ruina".