11 nowych przypadków znaleziono w trakcie badania dokumentacji szpitalnej z Ain z lat 2000-2014. Ain to jeden z trzech francuskich departamentów lub obszarów administracyjnych, w których zarejestrowano przypadki deformacji kończyn górnych noworodków - pozostałe miały miejsce w Bretanii na zachodnim wybrzeżu i Loire-Atlantique, na południe od Bretanii.

W środę Francois Bourdillon, szef agencji ds. zdrowia publicznego, powiedział w radiu RTL, że w tej sprawie prowadzone jest śledztwo, a jego wyniki będą znane "za około trzy miesiące".

Informacja o dochodzeniu pojawiła się po tym, jak minister zdrowia Francji, Agnes Buzyn, ogłosiła w zeszłym tygodniu, że wszczęto nowe dochodzenie w sprawie wad wrodzonych 14 dzieci, urodzonych bez kończyn górnych lub z ich deformacjami od 2007 roku. Połowa przypadków miała miejsce w Ain. Teraz doszła do tego informacja o kolejnych 11 przypadkach.

W raporcie z 4 października agencja ds. zdrowia publicznego stwierdziła, że ??nie znalazła jak dotąd wspólnej przyczyny, która mogłaby wyjaśnić deformacje.

Przyczyny wad są nieznane, ale jak pisze agencja AFP, badania wykazały, że wystawienie matki na działanie niektórych chemikaliów lub leków w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych tysiące dzieci na całym świecie urodziły się z brakującymi lub skarłowaciałymi kończynami, co było związane z używaniem przez nie leku talidomid, który był stosowany w leczeniu nudności u kobiet w ciąży. Specyfik został zakazany w 1960 roku.