Reklama

WHO: Remdesivir nie pomaga przy zakażeniu koronawirusem

Antywirusowy lek, remdesivir, ma "mały lub żaden wpływ na śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych" z powodu COVID-19 - oświadczyło w czwartek WHO. Organizacja podaje, że wygląda na to, iż remdesivir nie pomaga też zakażonym koronawirusem szybciej wracać do zdrowia.

Aktualizacja: 16.10.2020 09:16 Publikacja: 16.10.2020 04:26

WHO: Remdesivir nie pomaga przy zakażeniu koronawirusem

Foto: stock.adobe.com

Dotychczas remdesivir był uważany za jedyny lek antywirusowy, który przynosi pewne efekty w terapii COVID-19. Remdesivir był jedynym lekiem dopuszczonym do użycia w nagłych przypadkach przy terapii COVID-19 przez amerykańską Agencję Żywności i Leków.

Teraz WHO oświadczyło, że przeprowadzone przez organizacje badania dotyczące skuteczności remdesiviru przy COVID-19 są rozczarowujące.

Badanie WHO objęło - oprócz remdesiviru - również hydroksychlorochinę, lopinavir/ritonavir i interferon.

Żaden z nich nie pomógł pacjentom z COVID-19 wcześniej opuścić szpitala, ani nie wpływał na śmiertelność hospitalizowanych chorych na COVID-19.

Badania pozwoliły zgromadzić wystarczająco dużo danych, by móc ocenić wpływ leków na śmiertelność chorych na COVID-19, odsetek chorych potrzebujących respiratora oraz długość pobytu w szpitalu - podaje WHO.

Reklama
Reklama

"Dla każdego z leków objętego badaniem, wpływ na śmiertelność była rozczarowująco nieobiecująca" - czytamy w oświadczeniu WHO.

Wcześniej badania przeprowadzone w USA wykazały, że zastosowanie remdesiviru u chorych na COVID-19 skraca czas powrotu do zdrowia osób z ostrym przebiegiem zakażenia o jedną trzecią, ale jednocześnie lek nie pomaga osobom z łagodniejszym przebiegiem COVID-19.

Remdesivir podawano prezydentowi Donaldowi Trumpowi w czasie leczenia go po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Leki i terapie
Krzysztof Kopeć: Czy Polska wykorzystuje potencjał krajowego sektora farmaceutycznego
Leki i terapie
Co naprawdę działa w ADHD? Największy dotąd przegląd terapii daje jasny obraz
Leki i terapie
Apteki coraz droższe i coraz dalej od pacjenta
Leki i terapie
Więcej możliwości leczenia dla kobiet z chorobami nowotworowymi
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Leki i terapie
„Historyczna” lista refundacyjna. 50 nowych terapii dla pacjentów
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama