Podwójna Nagroda Europa Nostra 2019 dla Polski

Najbardziej prestiżowe europejskiego wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego zdobył Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – w kategorii konserwacja oraz projekt „Miejsce przy królewskim stole” Muzeum Pałacu w Wilanowie - w kategorii edukacja.

Aktualizacja: 22.05.2019 13:14 Publikacja: 22.05.2019 13:10

Foto: materiały prasowe, W. Holnicki

Komisja Europejska i sieć Europa Nostra, zajmująca się europejskim dziedzictwem, wybrała w tym roku 25 laureatów z 16 państw ze 149 zgłoszeń, nadesłanych przez ponad 30 krajów.

Przyznała również Nagrodę Specjalną w dziedzinie Dziedzictwa Europejskiego – straży pożarnej, która 15 kwietnia w Paryżu walczyła z płomieniami, niszczącymi katedrę Notre Dame.

Za konserwację uhonorowano też m.in. Zamek Montreuil-Bonnin (Francja), Oratorium pałacu Partal w Alhambrze w Granadzie (Hiszpania), Portal Chwały w Santiago de Compostela (Hiszpania), katedrę św. Bawona w Haarlem (Holandia), Kaplicę Świętego Całunu w Turynie (Włochy)

Sztolnia Królowa Luiza (będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) w tym roku jest jedynym obiektem z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie. 

Obecnie to największy kompleks turystyczny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. Wyjątkowy zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego w tym regionie, a zarazem reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle przez ostatnich 200 lat.

Powstała w 1791 kopalnia Królowa Luiza miała unikalny wkład w historię rozwoju przemysłu na Śląsku i w Europie. Dzięki jej działalności Zabrze przekształciło się z małej osady w duże miasto. 

Rewitalizacja górniczego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Miasta Zabrze, Województwa Śląskiego, Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Trwała blisko 15 lat i obejmowała zarówno część naziemną, jak i podziemne korytarze o długości ponad 5 km.

Zwiedzanie kompleksu jest bardzo urozmaicone: można obejrzeć wielkogabarytowe maszyny górnicze, ekspozycje poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z podziemnym górnictwem węglowym, wędrować przez pokład węgla o grubości ponad 6 metrów i przepłynąć część Sztolni łodziami.

Drugi nasz laureat – projekt „Miejsce przy królewskim stole” Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie obejmował 200 warsztatów, wydarzenia plenerowe, rekonstrukcje kulinarne, oparte na przepisach z XVII-XVIII wieku i konferencję naukową „Władza smaku. Europa przy królewskim stole”  zorganizowane przez muzeum dla podniesienia świadomości tradycji i obyczajów kulinarnych europejskich dworów. Projekt zrealizowano w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 wraz z podobnymi działaniami w królewskich pałacach całej Europy, zrzeszonych w Sieci Europejskich Rezydencji Królewskich.

„Dziś powszechnie uznaje się, że kultura jedzenia stanowi istotny, niematerialny aspekt europejskiego dziedzictwa, a mechanizmy włączania wiedzy na jej temat w szerszy obraz tegoż dziedzictwa stały się w ostatnich czasach obiektem wielkiego zainteresowania. Kładąc większy nacisk na doświadczanie zmysłowe, możemy pogłębić nasze rozumienie roli, jaką jedzenie odgrywało w przeszłości” – oceniło jury, podkreślając oryginalność projektu.

Ceremonia wręczenia Nagród w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się 29 października w Paryżu podczas Europejskiego Kongresu Dziedzictwa Kulturowego. Poznamy wówczas jeszcze laureatów Grand Prix, z których każdy otrzyma 10 tys. euro oraz laureata nagrody publiczności, wybranego spośród tegorocznych zwycięskich projektów

Komisja Europejska i sieć Europa Nostra, zajmująca się europejskim dziedzictwem, wybrała w tym roku 25 laureatów z 16 państw ze 149 zgłoszeń, nadesłanych przez ponad 30 krajów.

Przyznała również Nagrodę Specjalną w dziedzinie Dziedzictwa Europejskiego – straży pożarnej, która 15 kwietnia w Paryżu walczyła z płomieniami, niszczącymi katedrę Notre Dame.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
wystawa
Aleksander Brückner - odkrywca średniowiecznych tekstów. Wystawa w Bibliotece Narodowej
Kultura
Kidult – moda czy lęk przed życiem
Kultura
Marianna Otmianowska nową dyrektor Łazienek Królewskich
Kultura
Inauguracja Muzeum Historii Polski
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Kultura
„Obraz Złotego Wieku”: Świetność Jagiellonów na wystawie na Wawelu
Kultura
Lustro mistrza Janusza Stannego