Rok 1934

Podczas ceremonii rozdania Oscarów w 1934 roku, Will Rogers, który otwierał kopertę ze zwycięzcą w kategorii Najlepszy Reżyser, krzyknął: „chodź i weź ją, Frank”. Frank Capra, myśląc, że nagroda została przyznana jemu, ruszył, aby odebrać statuetkę. Oscara dostał jednak Frank Lloyd, za film „Kawalkada”.

Rok 1973

Podczas 45. ceremonii wręczenia Oscarów Marlonowi Brando przyznana została nagroda dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego. Aktor nie przyszedł jednak na galę, chcąc zwrócić uwagę na dyskryminację Indian przez hollywoodzkie środowisko filmowe. W jego imieniu nagrodę odebrała Sacheen Littlefeather z plemienia Apaczów. Gdy później okazało się, że kobieta jest tak naprawdę aktorką, środowisko oskarżyło Brando o hipokryzję.

Rok 1974

Podczas gali w 1974 roku, gdy David Niven miał ogłosić, że film „Żądło” otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy Film, na scenie pojawił się nagi mężczyzna. - Ten mężczyzna jest w stanie wywołać śmiech jedynie pokazując swojego małego - skomentował aktor. Jak się okazało, mężczyzną był komik Robert Opel. Oficjalnie informowano o tym, że Opel dostał się na scenę, podając się za dziennikarza. Wielu uważa jednak, że wszystko było wyreżyserowane.

Rok 1992

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Podczas gali oscarowej w 1992 roku, statuetkę w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy otrzymał Jack Palance za film „Sułtani westernu”. Aktor chciał udowodnić publiczności, że nie jest jeszcze staruszkiem. Na scenie wykonał wówczas serię pompek. Podczas przemówienia opowiedział także kilka sprośnych dowcipów oraz obraził swojego kolegę z planu i prowadzącego galę, Billy’ego Crystala. Przemówienie Palance’a uznawane jest przez wielu za najbardziej ekscentryczne w historii.

Rok 1998

W 1998 roku, podczas 70. ceremonii wręczenia Oscarów, statuetkę w kategorii Najlepszy Reżyser otrzymał James Cameron za film „Titanic”. Przemówienie, które wygłosił reżyser jest do dziś uznawane za jedno z najbardziej megalomańskich w historii. - Jestem królem świata - powiedział wówczas Cameron. Jego słowa wzbudziły kontrowersje oraz nieprzychylne opinie w świecie kina.

Rok 1999

Podczas 71. gali rozdania Oscarów Roberto Benigni otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Jego zaskoczenie sprawiło, że przemówienie wyszło dość specyficzne. Aktor bardzo zaprezentował się bardzo emocjonalnie, energicznie i radośnie, nie mogąc powstrzymać swojej radości. Choć zebrani w Dolby Theatre goście byli zaskoczeni, z entuzjazmem przyjęli przemówienie aktora.

Rok 2003

W roku 2003, podczas oscarowej gali, największy triumf święcił „Pianista” Romana Polańskiego. Statuetkę dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego otrzymał wówczas Adrien Brody. Szczęśliwy aktor, odbierając nagrodę, nie mógł powstrzymać emocji. Przyjmując statuetkę od Halle Berry, namiętnie pocałował aktorkę.

Rok 2013

W roku 2013 galę oscarową prowadził komik i aktor Seth MacFarlane. Mężczyzna nie został jednak dobrze zapamiętany jako gospodarz. Źle odebrały go głównie aktorki, gdyż w jednym ze swoich występów zaśpiewał piosenkę o tytule „We saw your boobs", co w wolnym tłumaczeniu znaczy „widzieliśmy twoje piersi”. Zachowanie zostało uznane za bardzo seksistowskie.

Rok 2013

Gala oscarowa w 2013 roku przeszła do historii nie tylko ze względu na gospodarza, ale także z powodu pecha Jennifer Lawrence. Aktorka, która otrzymała wówczas nagrodę dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej za film „Poradnik pozytywnego myślenia”, przewróciła się na schodach prowadzących na scenę. Lawrence żartowała później, że publiczność klaszcze tylko dlatego, że jest im jej żal.

Rok 2017

Podczas gali w 2017 roku, doszło do wpadki, które na długo zapadnie w pamięci środowiska filmowego. Ogłaszając zwycięzcę w kategorii Najlepszy Film, wręczający statuetkę Warren Beatty wyjął kartkę z koperty, a towarzysząca mu Faye Dunaway krzyknęła: "La La Land"! Gdy twórcy i obsada filmu zebrali się na scenie, aby podziękować za wyróżnienie, okazało się, że doszło do pomyłki. Beatty podszedł do mikrofonu jeszcze raz i wyjaśnił, że otrzymał nie tę kopertę. Okazało się, że otrzymał wyniki w kategorii Najlepsza Aktorka, a na kartce widniał napis "Emma Stone - La La Land”. Ostatecznie Najlepszym Filmem okazał się być „Moonlight”.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zapraszamy na rp.pl na relację na żywo z gali rozdania Oscarów.