88. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 28 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles. Gospodarzem gali będzie amerykański aktor i komik Chris Rock, który poprowadził już ceremonię wręczenia Oscarów w 2005 roku.

Amerykańska Akademia Filmowa 14 stycznia ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. Najwięcej zdobyły "Zjawa" w reżyserii Alejandro G. Inarritu i "Marsjanin" Ridleya Scotta.

"Zjawa" faworytem także w wynikach wyszukiwania

Do oscarowej gali pozostały cztery dni. Użytkownicy internetu wyszukują w Google informacje o nominowanych.

Wśród obrazów z nominacją w kategorii najlepszy film najczęściej szukanym była traktowana jako jeden z faworytów w oscarowym wyścigu "Zjawa" z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Na drugim miejscu uplasował się "Marsjanin" Ridleya Scotta, na trzecim - "Mad Max: Na drodze gniewu".

Na czwartym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych znalazł się "Most Szpiegów" Stevena Spielberga z Tomem Hanksem w roli głównej, a na piątym - "The Big Short" wyjaśniający przyczyny globalnego kryzysu ekonomicznego.

Szóstym najczęściej szukanym filmem była z kolei historia dziennikarskiego śledztwa w Bostonie, czyli "Spotlight".

Źródło: Google Trends (dane z 25 lutego 2016)

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Aktor najczęściej wpisywany w Google

W kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska użytkownicy najczęściej szukali w internecie Leonardo DiCaprio. W filmie "Zjawa" wcielił się on w rolę podróżnika Hugh Glassa, który poraniony przez niedźwiedzia i opuszczony przez towarzyszy musi walczyć o przetrwanie.

Na drugim miejscu wśród zapytań internautów znalazł się Matt Damon, tytułowy Marsjanin z filmu Ridleya Scotta. Z kolei na trzecim miejscu był Michael Fassbender, który zagrał Steve'a Jobsa.

Czwartym najczęściej wyszukiwanym aktorem był Eddie Redmayne, odtwórca roli malarza Einara Wegenera, który jako jedna z pierwszych osób w historii zmienił płeć.

Na piątym miejscu wśród wyszukiwanych znalazł się Brian Cranston z filmu "Trumbo".

Źródło: Google Trends (dane z 25 lutego 2016)

Najczęściej szukana aktorka

Najczęściej wyszukiwaną aktorką nominowaną za pierwszoplanową rolę żeńską była Jennifer Lawrence, tytułowa Joy z filmu Davida O. Russella.

Drugim najczęściej szukanym nazwiskiem była Brie Larson, odtwórczyni głównej roli w "Pokoju".

Na trzecim miejscu wśród wyszukiwanych aktorek znalazła się Cate Blanchett, która zagrała główną rolę w filmie "Carol" Todda Haynesa.

Czwartą najczęściej szukaną przez internautów aktorką była Saoirse Ronan z filmu "Brooklyn", a piątą - Charlotte Rampling ("45 lat").

Źródło: Google Trends (dane z 25 lutego 2016)

Który reżyser miał najwięcej wyszukań

Najczęściej wyszukanym przez użytkowników reżyserem jest twórca "Zjawy" Alejandro G. Inarritu. Na drugim miejscu zestawienia Google jest Adam McKay, który wyreżyserował "The Big Short".

Trzecim najczęściej szukanym reżyserem jest George Miller, twórca "Mad Max: Na drodze gniewu". Czwartym w kolejności wyszukiwania jest Lenny Abrahamson ("Pokój"), a piątym - Tom McCarthy, twórca "Spotlight".

Źródło: Google Trends (dane z 25 lutego 2016)