W programie jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki poważnej, najpopularniejszy koncert wiolonczelowy w historii – Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dvořáka w wykonaniu polskiego wiolonczelisty młodego pokolenia – Tomasza Darocha, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2011 r. (I nagroda oraz tytuł Grand Prix), laureata konkursów wiolonczelowych w Budapeszcie, Zagrzebiu, Markneukirchen (Niemcy).

REGULAMIN KONKURSÓW SMS

Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jonathan Darlington, dyrektor muzyczny Opery w Vancouver. W latach 2002-11 pełnił tę samą funkcję w orkiestrze Duisburger Philharmoniker.

Debiut dyrygencki Jonathana Darlingtona miał miejsce w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu w 1984 roku – prowadził wówczas od klawesynu przedstawienie Ormindo Francesco Cavallego. Ważnym punktem w karierze dyrygenta stał się jego udział w Festiwalu Hectora Berlioza w Lyonie, gdzie był asystentem Serge'a Baudo (opera Trojanie, 1987), a następnie Johna Nelsona (opera Benvenuto Cellini, 1989).

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy zaproszenia na koncerty:

23 stycznia - 2 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.02.Imię Nazwisko)

24 stycznia - 2 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.03.Imię Nazwisko)

Aby wygrać zaproszenie, wyślij w środę (21 stycznia) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Wygrywa co drugi esemes z danym kodem wysłany na podany numer w godz. 19.30 - 20.30 w dniu 21 stycznia do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenie będzie można odebrać na miejscu w dniu wydarzenia, informacja o wygranej znajdzie się w esemesie zwrotnym).

W 1990 roku Myung-Whun Chung zaangażował Jonathana Darlingtona jako asystenta, a następnie zastępcę dyrektora muzycznego Opéra Bastille w Paryżu. To właśnie w tym teatrze artysta zyskał uznanie dzięki debiutowi w 1991, kiedy to poprowadził przedstawienia Wesela Figara z udziałem plejady gwiazd, m.in. Renée Fleming i Cecilii Bartoli. Dyrygent pozostawał zastępcą dyrektora muzycznego Opery Paryskiej do 1993 roku. Ma na swoim koncie tamtejsze wykonanie Czarodziejskiego fletu i Pieśni o ziemi Mahlera. Jezioro łabędzie pod jego dyrekcją w Opéra de Paris zostało wydane na wideo.

Paryskie sukcesy artysty zaowocowały licznymi zaproszeniami do współpracy z innymi znakomitymi orkiestrami i zespołami operowymi. Od 1996 roku Jonathan Darlington regularnie dyrygował w Deutsche Oper am Rhein (Düsseldorf – Duisburg), zaś w 2002 roku został dyrektorem muzycznym Duisburger Philharmoniker i Opery w Vancouver.

Piątek, 23 stycznia 2014, godz. 19:30

Sobota, 24 stycznia 2014, godz. 18:00

CZESKI WIECZÓR W FILHRAMONII NARODOWEJ

ORKIESTRA FILHARMONII NARODOWEJ

Jonathan DARLINGTON - dyrygent

Tomasz DAROCH - wiolonczela

Leoš JANÁČEK – Suita z opery Przygody Lisiczki Chytruski

Bohuslav MARTINŮ – III Symfonia

Antonín DVOŘÁK – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104