Umorzono sprawę śmierci Piotra Woźniaka-Staraka

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo dotyczące wypadku na jeziorze Kisajno, w którym zginął znany producent filmowy Piotr Woźniak-Starak.

Aktualizacja: 31.12.2019 12:24 Publikacja: 31.12.2019 12:14

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci znanego producenta filmowego Pi

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci znanego producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka na jeziorze Kisajno.

Foto: Prokuratura Okręgowa w Olsztynie

Ale wciąż prowadzone jest postępowanie dotyczące jego pochówku poza terenem cmentarza.

O umorzeniu śledztwa dotyczącego wypadku na jeziorze Kisajno w nocy 18 sierpnia 2019 roku poinformował śledczy na swojej stronie internetowej.

W czasie trwającego ponad cztery miesiące postępowania ustalono, że w nocy podczas której doszło do wypadku Piotr Woźniak-Starak był w stanie nietrzeźwości (1,7 promila alkoholu etylowego we krwi, oraz 2,4 promila alkoholu etylowego w moczu).

I w takim stanie prowadził na jeziorach Kisajno, Niegocin i Boczne łódź motorową. - Około godziny trzeciej nad ranem producent filmowy naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym, wykonując manewr gwałtownego skrętu łodzi z jednoczesnym przyspieszeniem – podają śledczy.

W wyniku manewru pasażerka łodzi, 27-letnia kobieta, wypadła za burtę, doznając szeregu potłuczeń kończyn z ograniczeniami ruchomości jednego ze stawów, co naruszyło funkcjonowanie narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni.

Prokuratorzy przypominają, że kierujący łodzią mężczyzna sam też wypadł z łodzi do jeziora. Został uderzony pracującą śrubą m.in. w głowę, co spowodowało szereg obrażeń skutkujących jego śmiercią.

- Na podstawie tak ustalonego materiału dowodowego, umorzono postępowanie w sprawie prowadzenia pojazdu w ruchu wodnym w stanie nietrzeźwości oraz w sprawie spowodowania wypadku, wobec śmierci sprawcy – podał Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Dodał, że w skrytce łodzi podczas jej oględzin zabezpieczono 11 gram marihuany. Jednak pomimo uzyskania opinii z zakresu biologii i daktyloskopii, nie udało się ustalić do kogo należały narkotyki. Dlatego postępowanie w tym wątku także zostało umorzone.

Nad ranem 18 sierpnia na jeziorze Kisajno odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną, a podczas manewru skrętu obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Poszukiwania ciała Piotra Woźniaka-Staraka trwały kilka dni. Znaleziono je 22 sierpnia. 29 sierpnia w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie odbyła się msza żałobna w intencji zmarłego, a dzień później złożono trumnę z jego ciałem na terenie posiadłości rodziny Staraków w Fuledzie na Mazurach.

W sprawie pochówku policja w Giżycku nadal prowadzi postępowanie, bo polskie prawo zabrania chowania zmarłych poza wyznaczonymi terenami, a o zbadanie tej sprawy poprosił policję wójt Giżycka i powiatowy Sanepid.

Piotr Woźniak-Starak był producentem filmowym i reklamowym. W ciągu dekady zbudował firmę, która stała się synonimem sukcesu. Jego największym sukcesem byli "Bogowie" w reż. Łukasza Palkowskiego. 1,5 mln widzów po pierwszych czterech tygodniach wyświetlania. Ostateczny wynik – ponad 2,2 mln. Złote Lwy Gdyńskie, cztery inne statuetki - za scenariusz, główną rolę męską, scenografię, charakteryzację.

Wyprodukował także m.in. "Sztukę kochania" w reż. Marii Sadowskiej. Jego ostatnim filmem była "Ukryta gra" w reżyserii Łukasza Kośmickiego, który wszedł na ekrany na początku listopada.

Ale wciąż prowadzone jest postępowanie dotyczące jego pochówku poza terenem cmentarza.

O umorzeniu śledztwa dotyczącego wypadku na jeziorze Kisajno w nocy 18 sierpnia 2019 roku poinformował śledczy na swojej stronie internetowej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Alert pogodowy dla Polski: W weekend może spaść do 65 cm śniegu
Kraj
Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"
Kraj
Znamy wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska!
Kraj
Inauguracja XXII edycji Programu Stypendiów Pomostowych
Kraj
Dziś poznamy laureata XXIII edycji Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości