Czarnek przekonywał, że Trybunał Konstytucyjny, który wydał wyrok dotyczący niezgodności z Konstytucją przepisu dopuszczającego aborcję z przesłanek embriopatologicznych, nie mógł orzec inaczej.

Tym samym zlikwidowana została możliwość usunięcia ciąży w sytuacji, gdy płód jest  ciężko i nieodwracalnie upośledzony.

Czytaj także:

Problem z decyzją Trybunału ws. aborcji

- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest logiczne, zgodne z konstytucją. Życie jest wartością najcenniejszą - mówił Czarnek.

Minister przekonywał, że ogromna większość dzieci, których dotyczy wyrok TK, choć "chore i niepełnosprawne, mają szansę na szczęśliwe życie".

Czarnek uważa, że takim dzieciom trzeba pomóc żyć z "ich wrodzonymi ograniczeniami", a rodziny, "które zostaną obdarzone chorym, niepełnosprawnym potomstwem", powinny zostać objęte "jeszcze bardziej zdecydowaną pomocą państwa".

Na pytanie, czy w związku z tym, że zwolennicy aborcji twierdzą, iż życie zaczyna się od poczęcia,   dodatek 500+ nie powinien być wypłacany od momentu potwierdzenia ciąży, Czarnek odpowiedział, że "kompleksowa opieka nad kobietą w ciąży jest wdrażana od kilku lat i trzeba ją udoskonalać. Natomiast 500 plus to pieniądze na wychowanie dziecka".