„ZUS uderza w firmy; Walka z patologiami nie może polegać na oskładkowaniu coraz to nowych umów o dzieło" – pisze w głównym materiale „Rzeczpospolita", która kontynuuje swoją akcje w obronie elastycznego rynku pracy w Polsce. Gazeta opisuje zmasowaną akcję inspektorów ZUS, którzy przeprowadzili w 2014 r. dwa razy więcej kontroli w przedsiębiorstwach niż w 2013 masowo kwestionując prawidłowość umów o dzieło (zwolnionych ze składki ZUS) twierdząc, że to umowy zlecenia (obłożone składką).

„Rzepa" pisze też o czarnym poniedziałku na giełdzie w Szanghaju w Chinach, gdzie spadek kursów akcji był wczoraj najmocniejszy od 2007 r. Trwające od czerwca wstrząsy na tamtejszej giełdzie niepokoją ekspertów, bo mogą zwiastować kryzys tej globalnej fabryki dóbr wszelakich.

Z Włoch i Francji napływają natomiast wieści o proponowanym przekształceniu eurolandu w coś na kształt zalążka państwa federacyjnego z własnym budżetem, ministrem gospodarki, minimalną pensją i ujednoliconymi podatkami korporacyjnymi. Polskim władzom te plany są nie w smak.

Na łamach „Rzeczpospolitej" dzisiaj niewesołe informacje dla tych, którzy rzucili palenie tytoniu na rzecz inhalowania się e-papierosami. Zdaniem hiszpańskich naukowców, równie mocno, jak tradycyjne palenie osłabiają one płuca, a według badań japońskich - zawierają więcej szkodliwych substancji.

Dzisiejszy „Financial Times" pisze o apelu o wstrzymanie wyścigu zbrojeń śmiercionośnych robotów, który podpisali m.in. szef Tesli Elon Musk i Steve Wozniak, założyciel Amazona. Choć walczące roboty są dopiero na deskach projektantów, szybki postęp technologii i prac nad sztuczną inteligencją pozwala przypuszczać, że tacy żołnierze mogą pojawić się na polach bitew najdalej za dwie dekady.

„Banki same proszą się o podatek" – pod takim tytułem „Dziennik Gazeta Prawna" drukuje dzisiaj wywiad z członkinią zarządu NBP Małgorzatą Zaleską, która przekonuje, że podatek bankowy funkcjonuje bez przeszkód już w wielu krajach Europy.

„New Jork Times" pisze natomiast o moskiewskich muzułmankach i muzułmanach, którzy próbują przełamać stereotypy.