- Jest kwestia ustalenia terminu, dopasowania terminów prezydentów, kalendarzy. Zobaczymy, być może we wrześniu, a może w innym terminie - dodał szef resortu dyplomacji.

Prezydent gościł w zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych, ale nie spotkał się z Donaldem Trumpem. W trakcie wizyty Andrzej Duda m.in. prowadził debatę wysokiego szczebla w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w tym gremium. Spotkał się także w chicagowskim Millennium Park z amerykańską Polonią oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, którego kontrowersyjne przesunięcie zapowiedział miejscowy burmistrz Steven Fulop.

Temat spotkań na najwyższym szczeblu pojawił się na początku marca, gdy portal Onet poinformował o notatce polskiej ambasady w USA, sporządzonej po spotkaniu z oficjelami amerykańskimi. Według niej do czasu przyjęcia zmian w ustawie IPN, której nowelizacja wywołała konflikt dyplomatyczny z Izraelem i USA, prezydent ani wiceprezydent Stanów Zjednoczonych nie będą się spotykać z Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Amerykanie mieli też grozić blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

- Zobaczymy, w każdym razie zostałem zapewniony, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tą wizytą i będzie ona zrealizowana - zadeklarował we wtorek Jacek Czaputowicz w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN.