Posiedzenie Rady Mediów Narodowych zaplanowano na czwartek na godz. 12.00. Początkowo miała zająć się radą programową Radia Koszalin, jednak dziś przewodniczący rady Krzysztof Czabański zaproponował poszerzenie porządku obrad o sprawy kadrowe w Radiu Kraków i TVP. Poprosił przy tym członków rady o przesyłanie CV kandydatów do zarządu obu spółek. – Prawdopodobnie kandydat do TVP zostanie zgłoszony w ostatniej chwili i można się spodziewać, że zostanie wybrany – mówi Juliusz Braun, członek rady z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także: Jacek Kurski 12 lat temu: Prezesem TVP nie powinien być polityk

 

 

Oznaczałoby to problemy dla prezesa TVP Jacka Kurskiego, któremu grunt pod nogami zaczął się palić w połowie marca. Wtedy Rada Mediów Narodowych, której większość składu stanowią posłowie PiS, odwołała członka zarządu TVP Macieja Staneckiego. W jego miejsce powołała Marzenę Paczuską i Piotra Pałkę.

Zmiana liczebności zarządu z dwuosobowego na trzyosobowy wydawała się mieć spore konsekwencje dla Kurskiego. Do tej pory, jeśli w głosowaniu na zarządzie był remis, decydował głos prezesa. Rozszerzenie zarządu oznaczało, że Kurski mógł zacząć przegrywać głosowania. Nowi członkowie zarządu, którzy w przeszłości byli pracownikami TVP, uchodzili w dodatku za nastawionych konfrontacyjnie do Kurskiego. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, wybór Paczuskiej był efektem nacisków prezydenta Andrzeja Dudy, który zagroził nie podpisaniem ustawy, przyznającej mediom ponad miliard złotych tzw. rekompensaty abonamentowej.

Problemy Kurskiego nie trwały długo. Niedługo po tym, gdy prezydent podpisał ustawę abonamentową, rada nadzorcza TVP zawiesiła Pałkę, który zrezygnował z funkcji członka zarządu, więc Kurski wciąż niepodzielnie rządzi w TVP.

Kto może zostać w czwartek nowym członkiem zarządu? Na to pytanie nie odpowiedział nam Krzysztof Czabański. – Będziemy o tym rozmawiać, jeśli Rada zgodzi się na rozszerzenie porządku obrad – powiedział nam tylko.

Na nieformalnej giełdzie kandydatów krąży nazwisko Mateusza Matyszkowicza, wicedyrektora biura programowego TVP. Już pod koniec marca miał zastąpić Pałkę, ale ostatecznie Rada Mediów Narodowych na to się nie zdecydowała. Tłumaczyła się przeszkodami formalnymi – do siedziby spółki oficjalnie miało nie wpłynąć pismo z rezygnacją Pałki. – Mateusz Matyszkowicz mocno walczył o wejście do zarządu i wydaje się, że ma mocne poparcie – mówi jeden z naszych rozmówców w TVP.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ