Poinformował o tym w piątek premier Denis Szmygal podczas prezentacji wyników audytu krajowej gospodarki i kierunków rozwoju gospodarczego do 2030 roku.

„Rząd wytypował trzydzieści projektów, które będą naszym priorytetem do 2030 roku. To wektory, które będą stanowiły podstawę naszej długoterminowej strategii rozwoju. Chodzi o zmniejszenie udziału państwa w gospodarce, rozwój sektora finansowego; zmniejszenie obciążeń regulacyjnych biznesu; znaczny wzrost poszukiwań i wydobycia własnych kopalin, rozwój infrastruktury w sektorze rolnym” - wymienił premier cytowany przez agencję Unian.

Według Szmygla do priorytetowych projektów należy także stworzenie korzystnego reżimu podatkowego i prawnego dla firm innowacyjnych i badawczych; rozwój gospodarki cyfrowej; poprawa reputacji Ukrainy na świecie i wzmocnienie dyplomacji handlowej. A także poprawa jakości życia, stworzenie ekonomicznych podstaw rozwoju edukacji, medycyny, kultury, usług socjalnych.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim dorocznym orędziu 20 października zapowiedział, że rząd wkrótce przedstawi strategię rozwoju Ukrainy do 2030 r. oraz wyniki audytu zarządzania gospodarką.

Narodowa Strategia Gospodarcza ma być gotowa w I kwartale 2021 roku.

- To bardzo ważny dokument. Strategia nie powinna stać się opcjonalną deklaracją, ale głównym planem i mapą drogową dla wszystkich gałęzi władzy na Ukrainie. Przede wszystkim powinna zyskać powszechną aprobatę obywateli i być rodzajem konstytucji gospodarczej Ukrainy - mówił Zełenski.

Jeśli chodzi o wyniki audytu, prezydent nazwał ich prezentację historycznym momentem dla każdego Ukraińca. Według niego po raz pierwszy dokonano kompleksowej analizy stanu Ukrainy, aby dokładnie zrozumieć, gdzie i jakie błędy popełnione zostały na przestrzeni lat.

„Audyt jest analizą naszych kompleksów, które przestraszyły i skrępowały nasz ruch do przodu. Wszystkie one muszą odejść w przeszłość”- mówił Zełenski.