Od 12 lutego otwarte będą mogły być hotele, pensjonaty, miejsca noclegowe, kina, teatry, opery i filharmonie. Ich właściciele będą mogli udostępniać gościom maksymalnie połowę miejsc w swoich obiektach. Restauracje, bary i stołówki w hotelach i w pensjonatach mają być zamknięte, ale będzie możliwość zamawiania posiłków do pokojów. Dodatkowo rząd zgodził się na uruchomienie obiektów sportowych na otwartym powietrzu, co oznacza, że czynne będą mogły być m.in. stoki narciarskie. Otwarte będą też kryte baseny. Wszystko z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Dwa próbne tygodnie

– Po konsultacjach z przedsiębiorcami, Radą Medyczną i ekspertami podjęliśmy decyzję o częściowym poluzowaniu obostrzeń – ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaraz zastrzegł jednak, że jest to decyzja warunkowa, na dwa tygodnie. W tym czasie rząd i epidemiolodzy będą obserwować, jak wpłynie ona na sytuację pandemiczną.

Premier przekonywał, że na razie nasza droga w luzowaniu obostrzeń przynosi dobre rezultaty, bo liczba wykrywanych zakażeń spadła, w szpitalach jest też mniej zajętych łóżek covidowych i respiratorowych. Niepokoi jednak duża liczba zgonów, a także bardzo trudna sytuacja pandemiczna w wielu krajach europejskich, m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy we Francji. – Powrót do pełnej normalności byłby w tej sytuacji przedwczesny – stwierdził premier.

Potrzebny plan odmrażania

Na zniesienie obostrzeń wciąż czekać będą przedsiębiorcy z wielu branż. Zamknięte będą więc nadal bary, kawiarnie, puby i restauracje. Ponadto m.in. siłownie, kluby fitness, solaria, firmy organizujące targi, kongresy, koncerty.

– Wszelkie formy pomocy dla zamkniętych branż będą kontynuowane – zapewnił szef rządu.

– To dobra informacja dla wielu przedsiębiorców – tak piątkową decyzję rządu ocenia Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. – Od dawna apelujemy, aby rząd stopniowo, w sposób bezpieczny, odmrażał gospodarkę. Przedsiębiorcy z zamkniętych branż są skłonni uruchamiać swoje biznesy nawet przy mniejszych limitach klientów, są też na to gotowe branża gastronomiczna i fitness, o ile skala działalności będzie mogła być zwiększana w miarę ustępowania pandemii. Są również przygotowani na stosowanie dodatkowych reżimów sanitarnych – dodaje.

Także Business Centre Club jest zadowolony z decyzji o otwarciu hoteli, pensjonatów, kin, teatrów, stoków i basenów, bo pozwoli to odetchnąć przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność w tych obszarach. Jego zdaniem jednak decyzje rządu w sprawie lockdownu i odmrażania gospodarki wciąż są chaotyczne.

– Nie da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego otwarte są galerie handlowe, a nie można otworzyć gastronomii czy branży fitness przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Bardzo wielu przedsiębiorców wciąż pozostaje w sytuacji zagrażającej ich przetrwaniu – mówi dr Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

Przypomina, że BCC proponuje utworzenie Rady Konsultacyjnej, która mogłaby być doradcą i partnerem w procesie podejmowania decyzji na temat warunków luzowania restrykcji w poszczególnych branżach gospodarki. – Wielokrotnie apelowaliśmy do rządu o przedstawienie badań, z których wynikałoby takie, a nie inne działanie w sferze zamrażania i odmrażania gospodarki – mówi wiceprezes Business Centre Club.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Biznes ma nadzieję, że w kolejnym etapie otwarte zostaną restauracje i firmy z branży targowej.

– Czekamy na precyzyjny plan bezpiecznego odmrażania gospodarki – mówi Grzegorz Baczewski.