- Ten rodzaj celowo prowokujących sporów handlowych jest jawnym terroryzmem gospodarczym, szowinizmem ekonomicznym, nękaniem ekonomicznym - powiedział Zhang Hanhui.

Smartfon nowym frontem batalii USA – Chiny

Wiceminister zapowiedział też ściślejszą współpracę gospodarczą z Rosja - informuje agencja Reutera.

- Jesteśmy przeciwko wojnie handlowej, ale się jej nie boimy - powiedział Zhang Hanhui na spotkaniu w Pekinie. Wiceminister dodał, że w wojnie handlowej nie będzie żadnych zwycięzców a sojusz gospodarczy z Rosją wynika ze wspólnych interesów w konflikcie handlowym.

Po tym jak amerykańskie władze wciągnęły chiński koncern Huawei na czarną listę firm z którymi amerykański biznes nie może współpracować Pekin rozważa  radykalne kroki. Dziennik „Renmin Ribao", Oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin, napisał, że Pekin jest gotów użyć metali ziem rzadkich w ramach odwetu w wojnie handlowej z USA.

„Radzimy stronie amerykańskiej, aby nie lekceważyła zdolności Chin do ochrony ich praw i interesów rozwojowych. Nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy!" - ostrzega dziennik "Renmin Ribao".

Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków wykorzystywanych do produkcji wielu urządzeń m.in. smartfonów. Chiny są dominującym producentem tych surowców, choć ich złoża posiadają również inne państwa, w tym USA. Obecnie Stany Zjednoczone importują około 80 proc. tych pierwiastków z Chin.