Zapowiedziała to Nina Junanina szefowa parlamentarnej komisji ds polityki celnej i podatkowej po spotkaniu w szefem misji MFW na Ukrainie. Fundusz sceptycznie odnosi się do projektu reformy podatkowej autorstwa deputowanych do Rady Najwyższej.

- W listopadzie przyjeżdżają do Kijowa przedstawiciele bloku gospodarczego misji i są gotowi usiąść z nami do wyliczeń związanych z reformą. Jeżeli natomiast teraz projekt wpłynie do parlamentu, to misja MFW nie poprze takiej reformy. Będzie to mieć negatywny wpływ na kraje pożyczające Ukrainie i przysłuchujące się opinii misji MFW - ostrzegła Junanina, podała agencja Unian.

Zdaniem deputowanej, by nie było powodów do spekulacji, że zapowiadana reforma jest posunięciem politycznym przed zbliżającymi się wyborami; trzeba zarejestrować projekt w poniedziałek.

Projekt zakłada m.in. zmniejszenie od 1 stycznia 2016 r obciążeń podatkowych na fundusz wynagrodzeń a także zniesienie ulg w VAT na rolników i firm rolnych. Ma to zostać zastąpione dotacjami z budżetu; Tu jednak istnieje niebezpieczeństwo korupcji.

- Musimy jeszcze raz sprawdzić czy nie zostały jakieś przeoczone schematy korupcyjne z VAT. I jeżeli potrzeba na to czasu, by obniżyć VAT od 1 lipca czy października 2016 to deputowani są gotowi rozpatrzeć i te warianty - zapowiedziała Junanina.

W rankingu korupcji 2014 r Transparency International na 175 państw Ukraina jest najgorsza w Europie (142 miejsce). Reforma podatkowa na Ukrainie, zakłada powstanie nowego systemu fiskalnego od 1 stycznia 2016. Reforma bazuje na polskim modelu decentralizacji.

Ukraina czeka na trzecią transzę przyznanego w marcu kredytu (17,5 mld dol.). Pierwszą (5 mld dol.) dostała w marcu; drugą (1,7 mld dol.) w sierpniu.