- Bezpieczeństwo i obronność są jednym z największych priorytetów naszego rządu. W budżecie na 2020 r. planujemy wydać na te cele 245,8 mld hrywien - zapowiedziała na briefingu Oksana Markarowa minister finansów Ukrainy, pisze agencja Unian.

To o blisko 18 proc. od wydatków tegorocznych wynoszących 209,5 mld hrywien. Minister dodała, że w budżecie na przyszły rok pojawi się też nowy dział: wydatki Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Czytaj także: Ukraina: będzie rewolucja w gospodarce i ziemia na sprzedaż

Wzrośnie też płaca minimalna - obecnie jedna z najniższych w Europie. Od stycznia podniesiona zostanie o 550 hrywien do 4723 hrywien brutto (dziś to równowartość 672 zł).

- Taka podwyżka odpowiada wskaźnikom wzrostu gospodarczego. Każda inna kwota nie będzie sprzyjać wzrostowi wydajności. A nasze główne zadanie to wzrost gospodarczy, w tym wzrost dzięki wydajności - tłumaczyła minister.

Z budżetu rząd wyda też 47,6 mld hrywien na wsparcie najuboższych. To o 7,5 mld hrywien mniej aniżeli wydatki na ten cel w tym roku. Jednak władze zapewniają, że nikt nie zostanie bez pomocy.

- Nasza polityka jest tu taka, by pomóc tym wszystkim, którzy są w najtrudniejszej sytuacji i nie stać ich na opłaty komunalne. Na razie sposób podziału subsydiów pozostaje bez zmian. Po przyjęciu budżetu postaramy się zmienić go na bardziej efektywny - dodała Markarowa.

Eksperci zwracają uwagę, że podniesienie płacy minimalnej będzie miało niewielkie przełożenie na rynek pracy. Zarobki na Ukrainie są tak niskie, że ludzie wciąż będą wyjeżdżać do pracy za granicę. Przede wszystkim do Polski, gdzie płaca minimalna jest dużo wyższa. W tym roku na rękę wynosi ona 1634 zł (2250 zł brutto), a więc 3,5 raza więcej niż na Ukrainie.